Menu

NBA: Odplata San Antonia po výhře 104:87 dovršena, cenu MVP získal Kawhi Leonard

| |
Šampioni NBA pro sezónu 2013-2014 /ISIFA.com Šampioni NBA pro sezónu 2013-2014 /ISIFA.com

Pokud měla série mezi San Antoniem a Miami pokračovat, obhájcům prvenství z předešlých dvou ročníků nezbývalo nic jiného, než v hale AT&T Center vyhrát. Hostující Chris Bosh navíc před utkáním odhodlaně hlásal, že z Texasu jeho tým odjede s výhrou.

Pátý duel zámořského basketbalového finále ovšem nabídl důstojný průběh pouze v prvním poločase. 
 
Domácí nejprve zaspali úvod, když po pár akcích hladového Miami prohrávali 0-8, posléze dokonce 6-22! Do laufu se totiž nedostal nikdo jiný, než LeBron James, jenž 17 body a 6 doskoky dokonale umlčel, oslavy dychtivě vyhlížející, domácí publikum. Trenér hostů Eric Spoelstra navíc konečně pochopil, že první týmový rozehrávač Mario Chalmers je ve finálové sérii naprosto nepoužitelný (celková střelba za první čtyři duely 5-18, průměr 3.5 bodů na zápas) a poslal místo něj do základní pětky Raye Allena.
 
Jak dominantně ale Heat dokázali svůj náskok získat, o to rychleji o něj přišli a do konce první půle se misky vah dokonce přelily na stranu Spurs. Tristní jedenáctibodový příspěvek ve druhé čtvrtině totiž znamenal poločasovou ztrátu 40:47 a nad floridským týmem se začlo smrákat.
 
Příznivci Heat pak marně vyhlíželi tlak a drtivý nástup ve třetí čtvrtině. Místo toho přišla třicetibodová smršť podpořená čtyřmi trojkami excelentního rezervního rozehrávače Millse a do poslední periody se šlo s dvacetibodovým rozdílem. Hosté zoufale točili se sestavou, zkusili variantu s Beasleym, Battierem, nakonec i opět s Chalmersem, jenže rozdíl ve výkonnosti byl stále extrémní.
 
A přestože dělal LeBron James opět co mohl, s 31 body, 10 doskoky a 5 asistencemi opouštěl v průběhu čtvrté čtvrtiny hřiště. Hosté se totiž definitivně smířili s tím, že na zvrat prostě nemají a trpce odpočítávali poslední minuty zápasu i celé sezóny. 
 
Naprosto jiný pocit měl francouzský dirigent Tony Parker, který patnáct vteřin před koncem třetí čtvrtiny proměnil svůj vůbec první koš a prolomil do té doby hrůzostrašně vyhlížející bilanci 0/10. V poslední čtvrtině tedy místo vysedávání na lavičce mohutně doháněl svůj střelecký půst a se 14 body nakonec srovnal příspěvěk Tima Duncana.
 
Domácí se navíc opět opírali o kolektivní spolupráci a na body náhradníků vyhráli v poměru 47:24. Jejich lídrem nebyl nikdo jiný, než Argentinec Emanuel Ginobili, jehož tři přesné trojky přispěly k devatenáctibodovému výkonu.
 
Cenu pro nejužitečnějšího hráče finálové série získal naprosto po zásluze dvaadvacetiletý Kawhi Leonard a stal se tak nejmladším držitelem tohoto ocenění od roku 1980, kdy si jej v jednadvaceti vychutnal Magic Johnson. 
 
San Antonio Spurs odpovědělo na všechny kritické připomínky po loňském zmařeném finále tím nejlepším možným způsobem. Po nešťastném průběhu loňského boje, při kterém vedli 3-2 na zápasy a 18 vteřin před koncem šestého duelu o 5 bodů, byli jednoduchým terčem negativních připomínek. Ginobili ihned po dnešním zápase řekl, že je tato událost naopak ještě více stmelila a do toho letošního finále vstupovali psychicky mnohem odolnější. Mimochodem, výsledek 4:1 na zápasy je toho přímým důkazem.
 
A měl pravdu. Pátý titul pro San Antonio od roku 1999 chutná o to více, že je přímou pomstou Miami za infarktový průběh v sezóně 2012/2013.
 
Letošní ročník je u konce, před námi samozřejmě draft talentovaných mladíků, přestupové období a mnoho dalších, neméně zajímavých momentů. 
 
Minimálně na rok se však vládci nejlepších bezedných košů staly legendy ze San Antonia, gratulujeme!
 
 
 
 


Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru