Menu

San Antonio vykročilo i přes výpadek klimatizace k titulu, LeBrona Jamese odnášeli v křečích

| |
LeBron James odnášen spoluhráči poté, co jeho nohy postihly křeče / IISIFA.COM LeBron James odnášen spoluhráči poté, co jeho nohy postihly křeče / IISIFA.COM

Návrat k původnímu zápasovému formátu přinesl vítězům základní části první ze čtyř potřebných korálků. Kdo ví, jak by zápas dopadl, kdyby se začínalo na hřišti letos neporažených Heat (v play off prozatím 8-0 na domácí palubovce - pozn.red.). A ne nadarmo se přece říká, že první krok, v našem případě vstup do série, je nejdůležitější.

Výsledek 110:95 pro San Antonio ovšem silně zkresluje. Ještě sedm minut před koncem byly šance obou týmů zhruba stejné. Do té doby se totiž rozdíl ve skóre stabilně pohyboval okolo dvou, maximálně tří košů. Zlom přišel ve chvíli, kdy si směrem k lavičce mávající LeBron James říkal o time-out a žádal střídání.

V hale AT&T Center totiž od samého začátku nefungovala klimatizace a teplota nabírala s ubíhajícím časem extrémní čísla. Ve druhé čtvrtině bylo naměřeno na různých místech poblíž palbovky od 83 do 88 stupňů Fahrenheita, což odpovídá rozmezí 28° až 31°C. V samotném závěru se teplota vyšplhala na rovných 90°K, tedy 32,2 stupňů Celsia. A přestože je fyzická kapacita nejlepšího basketbalisty planety jednou z nejlepších, jeho tělo prostě odmítlo spolupracovat a bránilo se silnou křečí v dolních končetinách. 

Po třech minutách odpočinku zkusil naskočit do hry a ihned se prezentoval agresivním nájezdem, který skončil košem. Po něm ale zůstal nehybně stát a signalizoval ke střídačce špatnou zprávu. Miami takticky faulovalo, aby Spurs nemohli dokončit svůj výhodný útok pěti proti čtyřem, jenže James zvládl po svých jen půl cesty ke střídačce. Zbývající metry už byl pouze nesen. Na tabuli v tu chvíli svítilo zbývajících 3:59 a nastal přesvědčivý atak domácích. Šňůra 16-4 zahrnovala proměněné trojky Greena, Parkera a Leonarda, což definitivně převážilo misky vah na stranu San Antonia.

Závěr čtvrté čtvrtiny jasně ukázal, jak je LeBron James pro Miami důležitý. Když opouštěl hřiště, jeho tým ztrácel dva body (92:94), následně se však rozsypal jako domeček z karet.

Podle oficiálního vyjádření techniků domácí haly byla klimatizace jako taková v pořádku. Problém byl pouze v tom, že službu vypověděl elektrický pohon samotného zařízení. V jednom z rozhovorů během prvního poločasu dostal tenér Gregg Popovich otázku, jak moc ovlivňuje nefungující klimatizace hráče. Připustil, že to není ideální stav, ale že jsou podmínky pro obě strany stejné, takže se distancoval od pozápasových výmluv. Je zvláštní, že extrémní podmínky nepostihly nikoho jiného než Jamese. 

Do utkání se nicméně promítla pětizápasová pauza a lehká nervozita. Oba týmy počas všech čtvrtin neustále ztrácely míče. Domácí tuto nelichotivou statistiku paradoxně vyhráli, když ztratili hned 22 balónů. Hosté ale s 16 nebyli příliš pozadu. Bodově se blýskl Tim Duncan, autor 21 bodů při úspěšnosti 90 % (9 z 10). Mohutnou podporu přidal z lavičky jako již tradičně Manu Ginobili (16 bodů a 11 asistencí) a před sérií propíraný Tony Parker zatížil konto soupeře 19 body a 8 asistencemi. V jednu chvíli na sebe strhl pozornost pivot Splitter, jenž devíti body v řadě držel soupeře na dostřel.

Miami po celý zápas žilo z výkonů základní pětky (kromě Chalmerse, jenž se od začátku dostal do potíží s fauly a v zápase de facto nebyl vidět) a úvodního příspěvku Raye Allena. Ten po třech proměněných trojkách v řadě ztratil střelecký prach a následných pět pokusů svůj cíl nenašlo. 25 bodů LeBrona Jamese tak představovalo nejvyšší hranici v týmu Heat.

Zápas číslo dva sledujte v pondělí ve dvě hodiny ráno.

 Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru