Menu

Staronový lékař hokejové reprezentace. „Jeho časný návrat je obdivuhodný,” tvrdí o Hertlovi.

| |

Dneškem začíná 78. mistrovství světa, které se koná vůbec poprvé na půdě Běloruska.  Naše redakce přináší exkluzivní rozhovor s lékařem české výpravy Tomášem Vyskočilem, který u národního týmu není poprvé. V čem tkví práce nejdůležitějšího článku zdravotnického personálu? Na to se ptáme v následujícím interview.

Tomáši, od března tohoto roku jste se coby lékař opět vrátil do realizačního týmu hokejového ´Áčka´. Jak je to dlouho od Vašeho posledního angažmá u národního týmu?

U národního týmu jsem spolu s celým realizačním týmem skončil po Mistrovství světa v Německu v roce 2010.

Znáte se s lékaři Zdeňkem Ziegelbauerem a Radomírem Holibkou, kteří u týmu byli pod vedením bývalého trenéra Hadamczika?

Osobně se příliš neznáme. Párkrát  jsme se ale potkali na odborných seminářích, takže jejich tváře rozpoznám.

Jaké máte vztahy? Nedostaly se k Vám třeba závistivé zprávy, že jste teď na jejich místě právě Vy?

Dr. Ziegelbauer byl u nároďáku již dávno přede mnou, zažil celou zlatou éru našeho hokeje a beru ho jako svůj hokejově lékařský  vzor.  Dr. Holibka je špičkový odborník  na sportovní ortopedii a podstatná část českých  zraněných hokejistů  byla právě v jeho péči. Žádné zprávy takového druhu jsem neregistroval.

V současném realizačním týmu České hokejové reprezentace znáte z působení ve Slavii trenérskou dvojici Růžička-Weissmann. Je pro Vás někdo z ostatních pozic neznámou tváří, nebo potkáváte ´staré známé´ ze svých předešlých misí?

Kromě zmiňované dvojice znám i Jardu Špačka, který hrál za Slavii během první výluky NHL. S fyzioterapeuty Mgr. Trucem a prof. Kolářem jsem se již potkal při minulém působení  u reprezentace a také v pražské Fakultní nemocnici v Motole.  A s maséry  jsme se střetávali v průběhu extraligového maratonu, takže o sobě zpravidla víme.

Když je řeč o nováčcích, jak vnímáte aktuální informace o hromadících se omluvenkách od tradičních stálic českého hokeje a posilách z NHL?

Jistě mají k omluvě důvod a je třeba jej respektovat.

Vzhledem k zdravotním komplikacím nepojede například naděje Palát či bijec Gudas, kteří  neprošli lékařskou výstupní prohlídkou.  Zbyňka Michálka zase čeká operace kyčle. Co Tomáš Hertl? Máte ze své pozice nějaké podrobnější informace o jeho mediálně velmi propíraném zraněném kolenu? Mám na mysli lékařské zprávy, detaily zákroku operovaných vazů (PCL, MCL), rehabilitační procesy atd. Máte šanci se ke klubovým zprávám tohoto rázu vlastně dostat, nebo musíte spoléhat výhradně na informace od samotného hráče?

Podle informací které mám, podstoupil Tomáš operaci křížových vazů a jeho časný návrat je obdivuhodný.  K detailním informacím se dostanu pouze v případě, je-li hráč uvolněn pro národní tým. Pak s takovým hráčem putuje i lékařská zpráva od klubového lékaře.  Je  to vlastně stejné, jako když vás praktický lékař odešle k jinému na vyšetření a s pacientem posílá jeho  anamnézu.

Přestože už po dlouhé pauze zase hraje, nemůže se stát, že by San Jose Hertla do Běloruska na základě prosincového incidentu nepustilo? (rozhovor proběhl těsně před oznámením, že je hertl nominován)

Stát se to může a je to i velice pravděpodobné.

Závěrem zpátky k Vaší práci. Provádíte před MS s jednotlivými hráči také lékařskou prohlídku, nebo pracujete s informacemi z jejich klubových výstupních kontrol?

V případě potřeby a při zdravotním problému si společně s hráčem a fyzioterapeutem o situaci promluvíme a následně domluvíme postup terapie.  Paušálně se však prohlídky neprovádějí.

V televizi často diváci vídají, jakým způsobem probíhá přesun zdravotnického i technického materiálu. Jsou to zpravidla obrovské boxy, které do dějiště Mistrovství světa odlétají společně s maséry, kustody a fyzioterapeuty o něco dříve, než samotní hráči a trenéři. Podílíte se na obsahu zásilky velkou měrou, nebo je to záležitost většího počtu činovníků?

Vybavení  lékařské bedny, která v našem případě  váží kolem 70 kg, je samozřejmě na mně a fyzioterapeutovi.  Námi sestavená objednávka je postoupena odpovědným osobám na svazu a ti pak zajistí její zpracování.  Léky a zdravotnický materiál do bedny rovnám já tak, abych měl přehled a věděl, kam v případě rychlé potřeby sáhnout.

A v kterém letadle budete sedět Vy?

Myslím, že letíme všichni jedním letadlem dva dny před začátkem MS.

 


 

Tomáš Vyskočil (*16.5.1974)

Narozen v Praze, ženatý, dvě děti, profesí lékař
Studium/kariéra: 
  • Gymnázium Na Zlatance
  • 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze
  • Ortopedicko-traumatologická klinika Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
  • 1. ortopedická klinika  FN Motol 
  • Od roku 2002 působí na Spondylochirurgickém oddělení FN Motol – oddělení zabývající se léčbou onemocnění páteře
  • Od sezóny 2002/2003 lékař v extraligovém klubu HC Slavia Praha    


Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru