Menu

České lakrosové hvězdy - Tomáš Procházka: Lakros má svou tvrdostí blízko k hokeji

| |
Tomáš Procházka / Foto Ondřej Mika Tomáš Procházka / Foto Ondřej Mika

Tomáš Procházka, jednadvacetiletý vysokoškolák, je další hráč lakrosu, kterého um a talent zavál až do Kanady. V největším kanadském městě přes léto oblékal dres Toronto Beaches, za něž si zahrál i tamní nejvyšší juniorskou boxlakrosovou soutěž Ontario Junior A Lacrosse League. Jako odchovanec nejúspěšnějšího českého klubu LCC Radotín se rozpovídal také o úrovni české soutěže a obecně postavení lakrosu v Čechách.

Kdo vás k lakrosu přivedl?

Jsem z Radotína a tam je to sport číslo 1. Takže před 10 lety jsem se byl podívat na Memoriál Aleše Hřebeského a lakros se mi tehdy zalíbil tak, že jsem se ho rozhodl začít hrát.

K jakému jinému sportu byste jej přirovnal? A existuje vůbec takový sport, který by měl podobné rysy jako lakros?

No, nejvíce asi k hokeji. Stejná tvrdost, stejné hřiště. V Kanadě naprostá většina lakrosových hráčů hraje hokej a výborně se jim tyto dva sporty doplňují. No a pak snad ještě basketbal, protože v útoku se také používají clony a máme podobná pravidla. Limit na střelbu a zákaz vrátit se s balónem z útočné poloviny.

Hrát hokej v české extralize a v NHL je kvalitou hry diametrálně odlišné, lze něco podobného pozorovat u lakrosu?

Tak tohle pravidlo tady platí snad ještě více než u hokeje. Tím, že je v Čechách lakros tak malý a mladý sport, tak je rozdíl mezi českou ligou a nejvyššími ligami v Kanadě veliký. Ale určitě máme v Čechách, teda spíše v radotínském týmu (LCC Radotín – pozn. USAsports), pár hráčů, kteří by v nějaké takové lize působit mohli.

Velké rozdíly jsou bohužel i v české lize - radotínský tým je tak suverénní, že vyhrál titul již po deváté v řadě a velmi často je to i bez prohraného zápasu za celou dobu ligy.

tomas prochazka2

V dresu Radotína / Foto Martin Bouda

Torontu se někdy přezdívá "Leafs Town", populární jsou také baseballoví Blue Jays, vzestup zažívají basketbaloví Raptors, fanouškovskou základnu mají také Argonauts z CFL nebo Toronto FC z MLS. Jak jsou na tom lakrosoví Rock z NLL (National Lacrosse League)? Existuje o nich ve městě nějaké povědomí?

Určitě ano. Sice není tak velké, jako u všech těchto vyjmenovaných týmů, ale stále hrají v místní Air Canada Centre, která jim zajišťuje na poměry NLL dobrou diváckou kulisu. Ta je výjimečná i kvůli tomu, že jde o jediný tým z Ontaria v NLL, takže na zápasy jezdí lakrosoví nadšenci z celého okolí. A mimo jiné, lidé, kteří mívají sezónní vstupenky na hokej, dostávají k těmto vstupenkám i lístky na domácí zápasy Toronto Rock.

Patří lakroska do běžné výbavy kanadských rodin podobně jako hokejka?

Těžko říct takto obecně. Sám jsem se pohyboval převážně v kolektivu „lakrosáků“, u nichž to naprosto běžné bylo, avšak u ostatních rodin to asi už tak časté nebude. Ale alespoň mají ponětí, že takový sport existuje, ne jako u nás.

tomas prochazka1

Intermediate team Toronto Beaches, Tomáš vlevo dole / Foto Cindy Ellerton

Co vás na životě v Torontu nejvíce zaujalo?

Je to město, které nikdy nespí. Vzhledem k tomu, že jsem bydlel v centru, tak kdykoliv, když jsem během dne či noci vylezl na ulici, tak byla plná lidí. Zároveň je to jedno z nejvíce multikulturních měst světa, takže i setkání s odlišnými lidmi pro mě bylo něco nového. A i přesto, že se jednalo o centrum velkého města, jsou lidé na ulicích přátelští a dávají se s vámi do řeči.

Když jste se tamním zmínil o České republice, jaké jim vyskakovaly asociace?

Překvapilo mě, jak moc toho tamní o Česku ví. Sice jsem vždy slyšel: "Czechoslovakia", takže jsem alespoň mohl mít potom dobrý pocit z toho, že jsem jim rozšířil obzory a vysvětlil, že jsme už pouze Česká republika.

Skoro všichni znají český hokej, většinou je to Jágr, Hašek, Plekanec.  A také jsem potkal poměrně dost lidí, kteří strávili v Čechách dovolenou. Ti byli nejvíc nadšení z českých památek. Nic tak starého nemají. Takže jsem byl v celku docela mile překvapen.

Chcete poznat hvězdy českého lakrosu? Sledujte USAsports také na sociálních sítích (Facebook, Twitter) a buďte v obraze. Vtáhneme vás do hry!
 
Láká vás okusit lakros? Navštivte stránky České lakrosové unie.


Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru