Menu

"We are the best"! Velký rozhovor českých lakrosových nadějí před nadcházejícím Mistrovstvím světa

| |
Reprezentantky jsou natěšené do Skotska Reprezentantky jsou natěšené do Skotska

Dvouleté čekání, desítky zápasů, tvrdý trénink a odříkání je u konce. Mistrovství světa v Lakrosu juniorek do 19-ti let se velmi rychle blíží a již za několik málo dní vyrazí České reprezentantky na vysněný šampionát, na kterém poměří síly se zbytkem světa. Ještě před jejich odletem do skotského Edinburghu, jsme pro Vás exkluzivně vyzpovídali trojici hráček reprezentačního výběru. Na naše zajímavé otázky o Lakrosu i o Mistrovství světa odpovídaly: kapitánka Dáda Pešková, asistentka Sára Schlitzová a skvělá útočnice Viki Jahodová.

lakrosO Lakrosu

usasports: Nechci na úvod působit skepticky, ale vsadil bych se, že většina dívek ve vašem věku o Lakrosu v životě neslyšela, nebo neví jaký je základní princip této hry. Povězte nám, jak jste se k tomuto, v Čechách netradičnímu, sportu dostaly, kdo Vás k němu přivedl?
Dáda: Bydlím v Radotíně (lakrosová Mekka), to snad mluví za vše :) Ale jinak mě k tomu přivedli moji rodiče, kteří lakros hráli taky.
Sára: Máte pravdu, je hodně lidí, kteří o lakrosu nikdy neslyšeli a je to škoda. Když jsem byla asi ve druhé třídě, udělala ve škole Simona Baráková interkrosový nábor. Hrozně se mi to líbilo, a tak jsem začala hrát. Jako malá jsem dělala hodně sportů, ale čím jsem byla starší, tím jsem měla méně času a tak jsem s lakrosem skončila. Osm let jsem hrála ženský fotbal za Slavii, kde jsem z mladších žákyň dorostla až do juniorky. Loni koncem března jsem se rozhodla, že s fotbalem skončím a vrátím se k lakrosu. Přišla jsem se podívat na trénink seniorek, kde mi trenérka Simona dala lakrosku do ruky a řekla, abych s nimi rovnou trénovala. Ještě ten den mě nahlásila do náboru do reprezentace.

usasports: Softballisté, baseballisté, golfisté, hráči amerického fotbalu apod. vždy hovoří o svém sportu, že to je ta "Greatest game ever played", razíte jako milovnice svojí hry tuto tezi i o Lakrosu a proč? Čím je pro Vás tento sport tak zajímavý? Čím Vás zaujal a co se Vám na něm líbí?
Viki: Samozřejmě, tvrdím o lakrose úplně to samé. Líbí se mi na něm kombinace dovedností s lakroskou, běhu a týmové taktiky. A díky tomu, že všichni hrajeme lakros pro radost a zábavu, tvoří to z nás jednu velkou rodinu.
Dáda: Určitě, protože je to sport ve kterém nejde jenom o góly, ale i o obranu, vybojované míče na středu hřiště, předvídání hry a mnohem víc. Mimo to je to také o přátelích, které si za ty roky uděláte, a kteří s vámi zůstanou dokud neskončíte vy nebo oni. Co ale na téhle hře nejvíce miluji je to, že u toho musíte myslet a určujete hru podle sebe, ne podle nějaké příručky.
Sára: Máme skvělý tým, který funguje jako celek, ale zároveň můžeme každá ukázat své individuální dovednosti. Tenhle sport se mi vždycky líbil a to byl taky důvod, proč jsem se k němu vrátila. Dalším důvodem byl asi Memoriál Aleše Hřebeského - mezinárodní boxlakrosový turnaj, který se každoročně pořádá u nás v Radotíně. Obrovská akce, kde se sejdou všichni lakrosoví hráči, fanoušci, nadšenci, ... nejen z Česka, ale z různých koutů světa. Všichni jsou tu taková jedna velká rodina a já jsem ráda, že zase můžu být její součástí.

11724828 1155524211140817 1515444015 o

Kapitánka Dáda Pešková (v modrém)

usasports: Máte zkušenost i s jinými sporty? V čem se liší příprava lakrosového hráče, čím je specifická? Na co se zaměřuje?
Dáda: Ano mám, 9 let jsem závodně tancovala. Liší se tím, že netrénujete celou sezónu jednu a tu samou věc pořád dokola. Musíte se zaměřit jak na útok, tak na obranu, jak na střelu, tak na vývoz míče z obrany a do toho ještě fyzička, protože bez ní bychom to 100 metrové hřiště tam a zpět jen tak nepřeběhly.
Sára: Myslím si, že příprava je dost podobná týmovým sportům, jako jsou například fotbal, florbal a basketbal. Trénujeme fyzičku, kondičku, lakrosové dovednosti, psychiku, atd. Co se mi opravdu líbí a myslím si, že je to dobrý nápad, je vedení tréninkových deníků. Zapisujeme si tam všechny sportovní aktivity, pocity ze zápasů, klady i zápory, prostě všechno. Trenérky s námi potom vše individuálně probírají, a pokud máme s něčím problém, vždy se nám snaží pomoc.
Viki: Ano také mám zkušenosti s jinými sporty, například s tenisem. Individuální příprava je velmi podobná, zaměřuje se na fyzičku a na dovednost s raketou. V lakrose se ještě zaměřujeme na týmovou taktiku a spolupráci na hřišti.

usasports: Každý kluk který hraje fotbal by rád hrál například za Real Madrid, hokejista v nejlepší hokejové lize světa NHL. Máte i vy nějaký takový cíl konkrétně v Lakrosu? Dokážete si představit jej hrát na profesionální úrovni v zahraničí?
Dáda: V ženském lakrosu to není tak jednoduché jako v boxlakrosu. Ženský lakros se hraje jenom na univerzitách v Americe, kde je často velká a silná konkurence, navíc je to samozřejmě finančně dost náročné, plus k tomu ještě chodíte do školy a musíte se dobře učit, jinak vás nenechají hrát. Ale jinak samozřejmě, že bych ráda hrála na některé z univerzit, to je sen snad každého lakrosáka.
Viki: Můj lakrosový cíl je reprezentovat Českou republiku na mistrovstvích světa, ale určitě bych si dokázala představit hrát lakros na profesionální nebo spíše univerzitní úrovni v zahraničí.
Sára: Pro holky, které takový cíl mají, jsou to asi americké týmy. Myslím, že hrát jakýkoliv sport na profesionální úrovni není pro každého a je to jak fyzicky, tak psychicky velice náročné. Jet na MS pro mě bude velká zkušenost a moc si toho vážím. O profesionálním hraní zatím neuvažuji, ale kdo ví, třeba se to změní.

 11733662 1155525014474070 512556396 o

Sára Schlitzová (v modrém)

O MS

usasports: Povězte nám čí nápad byl uspořádat sbírku na crowdfundingovém portálu hithit.cz a jak jste celou kampaň prožívaly? Jaké byly Vaše pocity poté, co se cílovou částku podařilo vybrat a měly jste jistotu toho, že na MS odjedete?
Dáda: Byl to nápad našich trenérek, každý den jsem na to musela koukat a čím více tam bylo peněz, tím víc jsem byla šťastná a natěšená do Skotska.
Viki: Velmi jsme to prožívaly, já osobně jsem tuto stránku sledovala každý den. Tím bychom ještě jednou rády poděkovaly nejen za finanční podporu, ale i za povzbudivé komentáře.
Sára: Myslím si, že našemu úspěchu vybrat tak velkou částku pomohlo hlavně úžasné video. Natáčení jsme si opravdu užily a byl to začátek takové velké eufórie. Lidé nám dokonce zanechávali vzkazy a dali najevo, že nám fandí. Uvědomily jsme si, že to není jen velká událost, ale také obrovská zodpovědnost. Peníze se vybraly velice rychle a my máme velkou radost.

usasports: Jak probíhala příprava konkrétně na MS?
Sára: S přípravou tým začal už před dvěma roky. Po celou dobu jsme měly jak reprezentační, tak klubové tréninky. Abychom zlepšily svou rychlost, vytrvalost a dynamiku, trénovaly jsme na atletickém ovále. Tréninky, které byly zaměřené na lakrosové dovednosti, techniku a celkové sehrání týmu se odehrály na umělé trávě v Radotíně. Proběhlo taky několik soustředění a teambuildingových akcí. Hodně důležité pro nás byly taky turnaje a zápasy sehrané se zahraničními týmy, na kterých jsme si zkoušely vše, co jsme natrénovaly. Několik přátelských utkání se odehrálo u nás v Praze, ale za většinou jsme musely do zahraničí.

usasports: Jaký program Vás před MS ještě čeká?
Viki: Právě dokončujeme závěrečné soustředění před MS. Poté máme týden volna a 21. července odlétáme do Edinburghu.

usasports: Viki, o tobě vím, že tě trápí nepříjemné zranění, ale že děláš všechno pro to, aby se všechno dalo co nejdříve do pořádku. Prozradíš nám, co tě přesně limituje a jak to se zraněním vypadá? Stihneš Vše doléčit do začátku šampionátu?
Viki: Před třemi měsíci jsem si při lakrosu přetrhala vazy v koleni. Kvůli MS jsme zvolili konzervativní postup léčby, takže jsem 7 týdnů měla nohu v sádře. Stále mě ještě trochu limituje omezený rozsah pohybu a na hřišti už mě uvidíte pouze s ortézou. Jak říkáte, dělám co můžu, abych se dostala zpět, musím říct, že mi k rychlému návratu na hřiště pomohly rady naší kapitánky Dády a velká podpora od celého týmu.

11725517 1155525827807322 1297469292 o

Viki Jahodová

usasports: Jaká jsou očekávání týmu před turnajem? Jaký výsledek by jste považovaly za úspěch a je na tuto metu reálné dosáhnout?
Dáda: Očekávání jsou opravdu veliká, zatím bych však nedělala žádné unáhlené závěry, ať se to nezakřikne.
Viki: Pokud se nemýlím, Česká republika se zatím na MS do 19let neumístila lépe než na 9.místě, takže za sebe mohu říci, že bych minimálně to chtěla zlepšit.
Sára: Všichni se hrozně těšíme a umístit se samozřejmě chceme, jak nejlépe to půjde a uděláme pro to vše. Soupeři jsou ale silní a už jen dostat se do 10. místa bude velice obtížné. Věřím ale, že se nám povede dosáhnout na lepší místo!

usasports: Který tým pro Vás bude na turnaji největším soupeřem a jaké s ním máte předchozí výsledky?
Dáda: Naším největším soupeřem je v tuto chvíli Německo, které máme i ve skupině na MS. Na podzim jsme je sice s velkým rozdílem porazily, teď na Prague Cupu nás ovšem dost překvapily a porazily v jednom zápase o gól a ve druhém opět s velkým rozdílem prohry ovšem na naší straně.
Viki: Z naší skupiny to bude určitě Skotsko, protože patří k těm lepším týmům.

usasports: Je nějaký tým, se kterým jste se doposud nestřetly a těšíte se na souboj s ním? Osobně mě například zaujal tým Haudenosaunee, se kterým, pokud se nemýlím, navíc sehrajete jedno z klíčových utkání.
Viki: Ano, souhlasím s vámi. Haudenosaunee jsou pro nás velkou néznamou. Moc nevím, co od tohoto zápasu čekat, ale i přesto se na něj moc těším a doufám, že my z tohoto zápasu odejdeme jako vítězové.
Dáda: Na ty se také těším, opravdu totiž nevíme co od nich čekat, na některá MS totiž jezdí velmi silné a na některé zase ne, tak uvidíme, držte palce.

usasports: Má reprezentační tým juniorek do 19 let nějaké zápasové rituály, nebo oblíbený pokřik kterým se hecuje?
Dáda: Náš zápasový rituál je malý tanec v kroužku, který děláme před každým zápasem. Nedávno jsme vlastně náš pokřik změnily, je o trošku delší a mohly jste ho zaslechnout v High School Musical (smích)
Viki: Bez rituálu a pokřiku by to u nás v týmu nešlo. Pokřik, který jsme nedávno změnily, nás vždy nabudí na hru. Náš pokřik: ,,Kdo jsme? -Češi. Co jsme? –Češi. Čechu...-Hraj to hlavou"

usasports logo n
Vtáhneme vás do zákulisí severoamerických sportů (FB, Twitter)

usasports: Závěr rozhovoru patří Vám. Máte prostor čtenářům cokoliv sdělit.
Sára: Myslím, že je třeba ještě jednou říct velké díky našim trenérkám, rodičům, sponzorům a všem ostatním, kteří nám pomáhají a podporují nás, protože bez nich bychom se na MS nedostaly. Děkujeme moc za přízeň.

usasports: Víte jak se anglicky řekne "Omlouváme se, ale my jsme nejlepší?" :)
Snad budete moci tuhle frázi používat co nejčastěji. Přeji hodně štěstí a díky za rozhovor.
Dáda: "Sorry, but WE ARE THE BEST." To také doufám :)
Viki: V angličtině to určitě zvládneme, s jinými jazyky by to bylo asi horší :) Děkujeme moc za přání!
Sára: Děkujeme, štěstí budeme určitě potřebovat! Na shledanou.Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru