Menu

Aleš Navrátil odpálil jubilejní osmistý míček! První homerun mě stál plato fernetů, směje se

| Ján Jabrocký, Projekt Milujeme baseball |
Aleš Navrátil přijímá gratulace po 800. hitu / Matěj Bělunek Aleš Navrátil přijímá gratulace po 800. hitu / Matěj Bělunek

Poslední víkend přinesl jeden baseballový milník, který se bude jen těžko překonávat. Aleš Navrátil z Arrows Ostrava totiž v utkání proti Hrochům odpálil hit s číslem 800. V této statistice, která se eviduje od roku 1995 je Aleš jednoznačně nejlepší. Navíc přitom, že základní část čítá pouze 35 zápasů, se zdá jeho výkon nedostižitelný.

Aleši, pamatujete si ještě na své baseballové začátky? Jak jste se vůbec k baseballu dostal?

Když jsem skončil s hraním fotbalu, tak mi otec navrhnul ať zkusím baseball a softball, který jsem si vyzkoušel u něho na škole před tím. Otec nechtěl, abych seděl jen doma.

Kolik let vám tehdy bylo?

Přesně 14, plus mínus týden (usmívá se)

Baseball tedy hrajete skoro třicet let. Jak se podle Vás tento sport změnil tady v ČR?

Kdysi to bylo hlavně o nadšení. Postupem času se baseball začal budovat na profesionálnější úrovni. Začala se rozvíjet práce s mládeží, vyjíždět na zahraniční turnaje a získavaly se zkušenosti z těchto turnajů. Pak si zahraniční trenéři, kteří tady přijížděli na basebalové turnaje, dokonce začali vybírat hráče na své školy, a pak už byl krůček k prvním podepsaným hráčům.

O víkendu jste dosáhl mety 800 hitů. Budete si ještě pamatovat svůj první hit v české extralize?

Asi už nebudu (směje se). Protože extraliga se začala hrát až v roce 1995 a předtím se hrála soutěž, která byla rozdělena na Čechy a Moravu a pak se teprve hrálo playoff.

A co tak nejpamátnější nebo nejdůležitější z těch osmiset odpalů?

První home run proti Tempu Praha do opozitu na Božu Bílka. Taky mě to jako mladého stálo plato fernetů. Walk off homerun proti Kotlářce a pak už to spíš splývá (směje se). A ještě vítězný odpal proti Drakům na Geoffa Samuelse v jejich prvním play off.

V jednačtyřiceti letech jste letos dosáhl také na metu padesáti homerunů a vstoupil jste do Klubu českých homerunářů. Zdá se, že chuti do hry máte stále dost. Jak dlouho Vás ještě budeme vídat na extraligových hřištích?

To bude spíš záležet na zdraví, zatím není důvod končit, i když příprava ja každý rok těžší a těžší. Ti mladší jsou kupodivu rychlejší a rychlejší (usmívá se).

Vy se kromě hraní věnujete také trénování. Dokonce jste dělal asistenta u baseballové reprezentace. Dá se předpokládat, že po konci hráčské kariéry se budete věnovat této činnosti?

Abych řekl pravdu, tak nevím, je to náročnější než jen trénovat sám sebe.

Co třeba rozhodování zápasů?

Chtělo by to více rozhodčích s hráčskými zkušenostmi, ale nemyslím si, že bych byl ten pravý (směje se).

Vráťme se zpátky k Vašemu milníku. Dnes v extralize najdeme spoustu nádějných mladých hráčů. Kdyby jste si měl tipnout, kdo by mohl dosáhnout této mety, koho byste zvolil?

Nejblíže má asi Pavel Budský nebo Martin Střítecký, u těch mladších bude záležet jak dlouho budou chtít hrát a jak dlouho u toho vydrží. Určitě je v extralize plno kluků, kteří jsou velmi dobří a mají před sebou super kariéru, ať už v národním týmu nebo dokonce v zahraničí, ale bude záležet, jak dlouho u toho vydrží.

Vy sám jste prakticky skoro celou kariéru odehrál v Ostravě. Nelákalo Vás třeba zahrát si v některém z brněnských týmů (Draci, Technika), kde jste přeci jen mohl získat několik extraligových titulů?

Kdysi jsem měl telefon z Brna, jestli nechci přestoupit, ale v té době se mi nechtělo. Pak ta nabídka už nepřišla, ale zahrál jsem si tři sezony za Brněnské Golden Kids, ze kterých se pak stal Uniform Expres... a ono to bývá větší výzva porazit a sesadit ty, kteří jsou nahoře (směje se)

Vyzkoušel jste si také soutěž v Jihoafrické republice. Málokdo si umí představit, že se tam hraje baseball. Jak byste hodnotil tuto zkušenost?

Pro mě to měla být dovolená po hodně dlouhé době. Navíc měla být bez baseballu. Byli tam také kluci, kteří za nás hráli a lítali tam za baseballem. Já jsem je jednou šel navštívit a vzal jsem si sebou také rukavici. Nakonec to skončilo tak, že jsem si tam zahrál pár zápasů. Musím říct, že hráči tam nejsou špatní. Liga celkově není až tak špatná, akorát podmínky, jaké mají, nejsou na stejné úrovni jako u nás. Hůř se shánělo vybavení, baseballová hřiště byla jako kdysi u nás na fotbalovém hřišti. Málokteré mělo homerunový plot. V okolí Kapského města bylo osm mužstev. Z toho čtyři měly diamond, čili antukový vnitřek a další čtyři měly homerunový plot. Jinak nasazení hráčů bylo stejné jako u nás a určitě by některé týmy z extraligy potrápili.

Češi pomalu začínají objevovat baseball. Myslíte, že má u nás tento sport naději na to, aby se jednou zbavil nálepky minoritního sportu?

Myslím si, že se ta doba blíží velmi rychle, protože se snažíme baseball propagovat. I navzdory tomu, že jsme fotbalová a hokejová země, tak baseball má výhodu, že pokud člověk rozumí pravidlům, tak té akce v zápase je o hodně více. Fanoušek, který chodí na baseball delší dobu, tak se rád vrací, protože se může zosobnit s některými hráči. Jak s nadhazovači, tak také s pálkaři. U nás v Ostravě chodí na baseball čím dál, tím víc lidí. Dělají výbornou atmosféru a jsou našim desátým hráčem.

Autor je provozovatelem FB stránky Milujeme Baseball. Zajímavosti a postřehy ze světa tohoto sportu Vám s touto stránkou již neuniknou!Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru