Menu

MLB oznámila držitele trofejí MVP a Cy Young Award pro obě své ligy

| |
Bryce Harper se roztahuje před dalším pokusem o odpal / Profimedia.cz Bryce Harper se roztahuje před dalším pokusem o odpal / Profimedia.cz

Uplynulé dny v táboře MLB přineslo dění zejména co se týče oznamování vítězů prestižních ocenění. Obě ligy (American League a National League) se dozvěděly vítěze trofejí MVP a Cy Young Award.

milujemebaseball

Zatímco ocenění MVP není potřeba nijak více představovat, jelikož asi každý ví, že se jedná o trofej pro nejužitečnějšího (či nejlepšího) hráče, tak Cy Young Award nemusí být v našich končinách tolik známá. Jedna se o trofej pro nejlepší nadhazovače z obou lig, která se poprvé udělovala v roce 1956 k poctění nadhazovače Cy Younga, člena síně slávy, který tak dal tomuto prestižnímu ocenění pro pitchery své jméno.

MVP National League

V National League vlastně nebylo ani moc, co vymýšlet. Třiadvacetiletý mladík Bryce Harper z Washingtonu National prožil parádní sezonu a nebylo divu, že všichni hlasující ho umístili na první místo svých lístků. S celkovým ziskem 420 bodů nedal žádným dalším naději. Nejvíce se přiblížil už jen Paul Goldschmidt s 18 druhými a 3 třetímy místy a ziskem 234 bodů.

Harper se stal čtvrtým nejmladším baseballistou, který se stal MVP a zároveň nejmladším v National League od dob Johnnyho Benche v roce 1970. Svou cenu si vysloužil zejména 42 homeruny, 38 doubly a úspěšností na pálce .330. Navíc získal hned 124 met zadarmo, což je rekord Washingtonu.

"Jsem jako u vytržení, jsem velmi šťastný. Ani nevím, jak mám poděkovat svým spoluhráčům, rodině a vůbec všem, kteří byli součástí mé letošní sezony. Hlavním cílem pro mě bylo zůstat zdravým po celý rok. Měl jsem možnost mít u sebe lidi jako Iana Desmonda a Jaysona Wertha, kteří mě tlačili celý rok dopředu, stejně jako minulou sezonu. Nemohu jim poděkovat tolik, jak bych chtěl," byl vděčný Harper.

MVP American League

Zcela jasné bylo i hlasování v American League, kde se MVP stal third baseman Josh Donaldson z Toronta Blue Jays, který byl umístěn na 23 prvních a 7 druhých míst. Porazil druhého Trouta o vysokých 81 bodů. Oba baseballisté měli přitom podobné statistiky a zejména stejný počet 41 homerunů.

Ve prospěch Donaldsona tak rozhodly statistiky doběhů a RBI, ve kterých vévodil AL. "Pociťuji spoustu respektu k Mikeu Troutovi a všemu, čeho je denně schopný dosáhnout. Je pro mě docela těžké tu teď sedět a myslet na to, že jsem ho porazil. Nehrajeme basketbal nebo něco podobného, nesoutěžíme v těchto odvětvích, ale ve hře čísel. Víte, jdete do sezony a pokud chcete vyhrát cenu MVP, tak víte, že musíte mít lepší čísla než Mike," řekl Donaldson, který připomněl, že v minulé sezoně se Mike Trout stal MVP AL a opět prožíval skvělou sezonu.

NL Cy Young Award

Cenu pro nejlepšího nadhazovače National League vybojoval v této sezoně pravoruký pitcher Chicaga Cubs Jake Arrieta, který o 22 bodů v hlasování porazil Zacka Greinkeho z Los Angeles Dodgers.

Arrieta byl hlasujícími umístěn na 17 prvních, 11 druhých a 2 třetí místa, zatímco Greinke obdržel 10 prvních, 17 druhých a 3 třetí místa. Celkově třetí Clayton Kershaw na oba vedoucí borce měl již výraznější odstup.

"Chci poděkovat všem kluků, proti kterým jsem navázal v zápolení po minulém roce a kteří mají tak zásluhu, že jsem svou hru posunul na další úroveň," řekl Arrieta, který v základní části odházel 229 směn s ERA 1.77 a 236 strikeouty.

AL Cy Young Award

Jednoznačné vítězství v hlasování o pozici nejlepšího nadhazovače American League získal Dallas Keuchel z Houstonu, který porazil druhého Davida Price o 43 bodů a třetího Sonny Graye o 104 bodů.

Keuchel přitom neměl nejlepší statistiky v sezoně. Kupříkladu průměr inkasovaných runů za devět směn (ERA) měl 2.91, což bylo o něco horší, než měl Price. Na druhou stranu vládnul tabulkám nadhazovačů z MLB s 232 odházenými směnami a 20 výhrami.

"Je to něco, co bych nikdy neočekával," řekl Keuchel. "Pouze jsem se snažil hrát tak, abych sám mohl být spokojený. Lhal bych, kdyby řekl, že jsem nebyl před vyhlášením výsledku nervózní," přiznal. Zároveň připomněl, že na jeho ceně se nepodílel sám. "Rozhodně to není individuální ocenění. Tahle cena náleží také trenérům Brentu Stromovi a Craigu Bjornsonovi. A také mému prvnímu trenérovi, který mě učil nadhazovat, Dougu Brocailovi, a mým trenérům z univertizy," byl dojatý Keuchel.Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru