Menu

Před 20 lety se zastavila MLB. Událost se zapsala do dějin amerického sportu

| |
Ilustrační foto / USAsports Ilustrační foto / USAsports

Pokud se zeptáte baseballového fanouška v Americe na nejhorší moment v historii MLB, tak vám většina z nich odpoví, že jím je „MLB strike 1994“. Přesně 12. srpna 1994 totiž nejlepší baseballovou ligu světa ochromila největší stávka v její historii. Vše navíc v rozehrané sezoně, která již měla za sebou dvě třetiny zápasů. Nakonec kvůli stávce přišli fanoušci o celý zbytek základní části a také o celé playoff. Spor mezi hráči a vlastníky týmů se povedlo ukončit až 2. dubna 1995 čímž MLB přišla i o několik zápasů této sezony.

Příčina stávky

Když v roce 1994 skončila platnost staré kolektivní smlouvy mezi vlastníky klubů a hráčskou asociací, tak jen málokdo předpokládal, že nová jednání skončí největší stávkou v historii sportu. Majitelé baseballových klubů v nové smlouvě totiž žádali zavedení platových stropů, které v tom samém roce zavedla například NFL. Jenže hráčská asociace vedená Donaldem Fehrem na tenhle návrh nechtěla přistoupit. 12. srpna tak majitelům došla trpělivost a rozhodli se pro radikální krok. Uzavřeli stadiony a přerušili rozehranou soutěž. Majitelé čekali, že hráči brzy rezignují a přistoupí na jejich požadavky. Jenže to by v čele hráčské asociace nesměl stát Fehr, který vytrvale odmítal zavedení platových stropů. Nakonec vše dospělo k tomu, že se odbory a majitelé nedokázali sejít u rokovacího stolu. Celá stávka se tak zbytečně natahovala.

Zrušená Světová série

Co se nepovedlo světovým válkám, to se povedlo až stávce roku 1994. Poprvé od roku 1903 nejvyšší baseballová soutěž nepoznala svého vítěze. To nelibě nesou hlavně fanoušci NY Yankees, kteří měli rozehranou výbornou sezonu a suverénně vedli Americkou ligu. Historici se také přiklání k tomu, že stávka je příčinou pozdějšího stěhování kanadského týmu Montreal Expos (v roce 2004 do Washingtonu). Expos v roce 1994 zažívali svou nejlepší sezonu v historii klubu a s bilancí 74 výher a 40 proher byli jednoznačně nejlepším týmem celé ligy. Většina baseballových analytiků se shoduje, že Expos byli největším kandidátem na vítězství ve Světové sérii. Díky výluce přišel tým o fanoušky a průměrná návštěvnost na jejich domácích zápasech již v žádné z následujících sezon nepřekročila 20 000 diváků.

Loboval i prezident

Čím déle stávka trvala, tím více přibývalo nespokojených fanoušků. Stávka se stala tématem číslo jedna a množily se hlasy, že bude důvodem konce této soutěže. V prosinci 1994 se do celé záležitosti vložil také tehdejší prezident Bill Clinton a pozval si do Bílého domu zástupce obou stran. I jeho snaha usmířit oba tábory neměla úspěch. A to již další sezona klepala na dveře.

Náhradnící

Majitelé však nechtěli nadále přicházet o příjmy ze vstupného a z televizních práv. 13. ledna se domluvili, že další sezona začne dle plánu. Že nemají k dispozici hráče? Nevadí. Budou hrát hráči, kteří nejsou zastoupení hráčskou asociací. V překladu chtěli do zápasů MLB nasadit spoustu hráčů z nižších lig. Hráčům byl garantován plat 5 000 dolarů. 20. března však vystoupil majitel Orioles a prohlásil, že jeho tým s žádnými náhradníky hrát nebude. 28. března majitelé klubů odhlasovali, že sezona 1995 bude odehrána s náhradníky a bude zkrácena ze 162 zápasů na 144. Zároveň klub Toronto Blue Jays oznámil, že své domácí zápasy odehraje na Floridě. Podle Ontarijských zákonů by totiž nemohli zápasy rozhodovat náhradní rozhodčí a zápasy na jejich hřišti by tak neměl kdo řídit.

Konec stávky

Jenže 31. března do hry vstoupil soudce Sonia Sotomayor, který vydal předběžné opatření proti majitelům klubů a nařídil, že do uzavření nové kolektivní smlouvy se musí řídit pravidly staré smlouvy. 2. dubna, kdy majitelům neprošlo odvolání u odvolacího soudu, tato stávka oficiálně po 234. dnech skončila. Sezona nakonec začala s třítýdenním zpožděním a každý tým odehrál předem avizovaných 144 utkání základní části.

Dopady stávky

Nejvíc na stávku doplatili fanoušci. Americká veřejnost byla znechucena oběma tábory. Majitelé klubů i hráči byli pro ně příliš chamtiví. A fanoušci jim to dali náležitě pocítit. Návštěvnost na zápasech klesla o více než 20%, navíc bučení na hráče se stalo pravidelností. Diváci náležitě „ocenili“ každou chybu v obraně, nepovedený nadhoz a podobně. Své si vyslechl i Donald Fehr, který se ukázal na úvodním zápase Yankees. Fanoušci jej přivítali pískotem a po čas zápasu skandovali „You ruined the game!“ (zničil si hru!). Pro baseball nakonec přišla záchrana v podobě Cala Ripkena. Cal v sezoně atakoval rekord Lou Gehriga v počtu odehraných zápasů bez přerušení. Diváci i média jeho výkony pečlivě sledovali, a když 6. září tento rekord překonal, byla již zloba fanoušků pryč.

Oba tábory novou smlouvu podepsaly až v roce 1996. Když její platnost v roce 2002 skončila, tak se obě strany snažily předejít jakékoliv výluce. Přece jen přelom let 1994-1995 byl velkou výstrahou.

Autor je zakladatelem evropského fanclubu Colorada Rockies - EUROCKIES.
Zajímavosti, postřehy a výsledky týkající se nejen týmu coloradského týmu naleznete na stránkách Colorado Rockies SK/CZ.


Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru