Menu

Hokejisté od A do Z - Malý a šikovný Norman Victor Ullman

| |

Už jen 5 písmen nás čeká do konce seriálu nejlepších hráčů NHL od A do Z. Příjmení začínající písmenem U nosilo jen 13 hráčů a volba toho nejlepšího byla tentokrát velmi jednoduchá.

V současnosti stojí za zmínku jen dva hráči. Jeden vítěz a jeden poražený. RJ Umberger a Scottie Upshall, kteří nyní brázdí ledy NHL, musí pojíst ještě hodně halušek. Gary Unger, zvaný Iron Man, odehrál v NHL 16 sezón a dlouho držel rekord v počtu odehraných zápasů v řadě. Od 24. února 1968 do 21. prosince 1979 postupně v dresech týmů Toronto Maple Leafs, Detroit Red Wings, St. Louis Blues a Atlanta Flames odehrál 914 zápasů. Jeho rekord později překonal Doug Jarvis, který odehrál 964 zápasů bez přerušení. Unger nasbíral v 1105 zápasech 804 bodů. Jeho největším úspěchem je status MVP ze Zápasu hvězd z roku 1974.

usasports logo n
Vtáhneme vás do zákulisí severoamerických sportů (FB, Twitter)

Norman Victor Alexander Ullman je jediným členem této malé skupiny hráčů, který je uveden do Hokejové síně slávy. Narodil se v městečku Provost v provincii Alberta, ale už jako malý kluk se s rodinou přestěhoval do Edmontonu. Svou juniorskou kariéru rozjížděl v týmu Edmonton Oil Kings ve WCHJL, kde dosahoval velké bodové zápisy, ale pak přesedlal na jiný edmontonský klub, Edmonton Flyers, působící ve WHL. Svou první sezónu v kolotoči NHL si odbyl v sezóně 1955/1956. I když v dětství neměl žádný oblíbený klub NHL, kariéru začal v Detroitu, který podle jeho slov znal z rádií nejvíce a podvědomě toužil oblékat jeho dres. Podařilo se a už velmi brzy hrál v jedné formaci s Gordie Howem a Tedem Lindsayem. Během šesti let před Ullmanovým příchodem do týmu získali Red Wings pohár čtyřikrát, naposledy rok dozadu. Ullman strávil v dresu Red Wings 13 sezón, ale na Stanley Cup nesáhl ani jednou. V 70-zápasových sezónách, kromě nováčkovské, vždy nasbíral alespoň 50 bodů a v sezóně 1964/1965 byl dokonce nejlepším střelcem ligy se 42 brankami. Byla to i jeho bodově nejlepší sezóna v dresu Detroitu, když získal 83 bodů. V bodování celé NHL skončil ale druhý, se ztrátou čtyř bodů na Stana Mikitu. Přesto byl zvolen do prvního All-Star týmu sezony na pozici centra, kdy byl upřednostněn právě před Mikitou.

3. března 1968 byl ve velké výměně vyměněn spolu s Paulem Hendersonem a Floydem Smithem za hráče Franka Mahovliche, Petea Stemkowskiho, Garryho Ungera a práva na hráče Carla Brewera do Toronta. V dresu Leafs odehrál v NHL ještě 7 dalších sezón předtím, než se vrátil domů do Edmontonu se slovy: "Je hezké být zpět a ukončit kariéru tam, kde jsem ji začal." Za Oilers odehrál ještě 2 sezony ve WHA se ziskem 130 bodů v 144 zápasech, po kterých definitivně ukončil svou hokejovou kariéru.

V NHL během 20 sezon získal 1229 bodů v 1410 zápasech a byl minimálně 20-gólovýcm střelcem v 16 sezónách. Bodové kariérní maximum z Detroitu se mu podařilo v Torontu v sezóně 1970-1971 vylepšit o další 2 body. Během působení v Torontu měl vzhledem k špatné kvalitě vzduchu v městě problémy s dýcháním a byl nucen bydlet mimo město v okolních horách.

Během kariéry si 11krát zahrál zápas All-Star a byl jedním z nejlepších všestranných hráčů v lize, i když byl stále ve stínu větších hvězd. S výškou jen 178 cm byl známý jako malý šikovný hráč a na ledě vynikal hlavně tím, že se na puk vůbec nedíval a stále měl hlavu vzhůru, což nejen tehdy, ale i dnes, je velmi nevídaným úkazem. Kvůli tomu ho bylo téměř nemožné složit bodyčekem, což mělo za následek mnohé sekání a hákování od protihráčů. Výsledkem toho byla četná zranění v oblasti rukou. I když nikdy na Stanley Cup nesáhl Detroitu ani v Torontu, dvakrát vedl bodování play-off.

Po ukončení kariéry pracoval v rádiu na ostrově Prince Edwarda, jehož byl i spolumajitelem a rovněž investoval i do firmy Wellinger and Dunn, která se zabývala prodejem sportovních potřeb. V ontarijské firmě Inter-Business Ribbon Company pracoval jako obchodník. Když byl uveden do Síně slávy řekl: "Myslím, že toto je největší ocenění, jaké jsem mohl získat. Když se podívám na své statistiky a úspěchy, věřím, že si zde zasloužím být."

Sledujte fanouškovské stránky našeho partnera  NHL SK/CZ a buďte ve hře!
nhluvodka


Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru