Menu

Pohled z Calgary: Hokej je tu oficiální náboženství, říká Olga

| |

Po delší době opět zavítáme do zámoří a tentokrát se podíváme na to, jak se žije v Calgary. V Calgary momentálně žije a pracuje také Olga, která příležitostně pracuje v hale, v níž hrají hokej Calgary Flames i Calgary Hitmen. Její prací je nasytit a napojit mnohdy i divoké fanoušky hokeje, jaký je tedy trochu netradiční pohled ze zákulisí NHL, ve kterém se jedná především o fanoušky?

O Kanadě se traduje, že je hokejovou zemí a hokejem tam žije většina obyvatelstva. Dá se to samé říci o Calgary?

Naprosto. Na hokej tady chodí mladí i staří, zdraví i nemocní. Každý zápas je v Calgary takový malý svátek. Lidé si věší vlaječky na auta, visí jim na balkónech, nosí dresy do školy i do práce. Muži na hokeji žádají své snoubenky o ruku, dokonce jsem potkala i moc milý pár kolem osmdesátky, kteří na hokeji slavili výročí svatby. Prostě všechno se tady točí kolem hokeje. Samozřejmě se najdou i lidé, kteří se o hokej vůbec nezajímají, ale to jsou výjimky potvrzující pravidlo. V bance si například lidé můžou zařídit kreditní kartu s logem oblíbeného týmu, na kterou získávají slevy na vše, co se týká NHL.

Letos se Calgary probojovalo po pěti letech půstu do play off, ty osobně jsi zažila i loňský rok, kdy se to Flames nepodařilo. Je vidět nějaký nárůst tzv. hokejového šílenství či pobláznění?

Je to až zarážející, ale loni po hokejových fanoušcích nebylo ani vidu, ani slechu. Občas se našli nadšenci, ale trošku tady platí ta pověstná výherní mánie. A když nevyhráváš, tak na tebe většina fanoušků ani neplivne. Letos jsou všechny restaurace a podniky otevřené v den zápasu déle, nabízejí různé akce, slevy, když máš klubovou kartu, můžeš docela slušně ušetřit. Lidé dostávají volno v práci, aby mohli jít na zápas a dát si do nosu. Matky oblékají svá nemluvňata do barev Calgary Flames za nehorázné peníze. S postupem do play off se pojí i různé charitativní akce, výstavy, návštěvy známých osobností apod. Samozřejmě i policie má více práce - potyčky fanoušků, rušení nočního klidu a dopravní přestupky jsou častější. Je k pousmání, že i když se někdy něco semele, protože je to v rámci hokeje, často přivřou oko jen z toho důvodu. Město tím žije a dává to značně najevo.

V noci na dnešek jsi byla opět na stadioně, vzhledem k současné mánii byla asi atmosféra v aréně elektrizující. Co se dělo, když Calgary otočilo zápas s Anaheimem?

Měla jsem to štěstí, že už byla skoro padla, protože pípy se zamykají 10 minut před koncem 3. třetiny. Sledovala jsem to na vlastní oči a můžu říct, že to, co se dělo po vyrovnávacím gólu bylo naprosto ohlušující. Připomnělo mi to situaci z mistrovství světa 2010 a i slzy mi vyhrkly. Ta energie, která se vyhrnula z devatenácti tisíc fanoušků halu málem roztrhla. Ono pak máš pocit, že ti z toho praskne hlava, ale jak řveš taky, je to jako euforie. Oni se začnou objímat s neznámými lidmi, s námi, co tam pracujeme, ještě trošku si zařvou a pak běží shánět alkohol. Bohužel pravidla jsou pravidla a my jsme museli pár nespokojených fanoušků usměrňovat. Ale nesmírná radost převažovala a vsadím se, že i nejzarytější odpůrce hokeje by se mezi tak rozjařeným davem musel pousmát. Je neuvěřitelné, jak úspěch dokáže spojit lidi. Běhali po chodbách a skandovali: Johnny Johnny! Po výhře v prodloužení se dělo úplně to samé. Poděkování ve stoje, nekončící ovace a těšení se na pátek.

11216359 10200295299741944 1316776399 n

Calgary v noci na dnešek vybojovalo první výhru v konferenčním semifinále

Rovnou jsi načnula téma, o kterém bychom se rádi trochu více rozpovídali. Příležitostně pracuješ ve Scotiabank Saddledome, domově Calgary Flames i juniorského týmu Calgary Hitmen. Takhle blízko zámořskému hokeji se nedostane zrovna každý. Mohla bys popsat svou práci, kterou v aréně děláš?

Je to v podstatě jednoduché. Starám se o občerstvení. Jelikož jsem příležitostný pracovník, dělám v různých stáncích, jednou káva, podruhé pizza, pak zase alkohol. Na stadioně je draho, ale lidé se nebojí utratit třeba i dvě stě dolarů za jeden večer. A pokud si chcete zajít do FanAttic, populárního krámku s oblečením, připravte se na útratu kolem tříset dolarů. Práce probíhá většinou tak, že se zásobuje lednička, nachystá se jídlo (nejpopulárnější jsou nachos podávané s rozpuštěným sýrem, salsou a papričkami jalapeňos) a doplní se kelímky na pivo.

Těch se nejvíce prodá při hře Flames a zvláště teď, když se dostali tak daleko. Cena nekvalitního piva v kelímku je na "krásných" $8.50. Pravidla jsou jasná: maximum dvě piva na osobu, tzn. člověk nesmí mít u sebe víc než 2 alkoholické nápoje. Průkaz totožnosti na vyžádání musí předložit každý, kontroluje se automaticky, pokud osoba vypadá mladší třiceti let. Kupování piva pro někoho, kdo není přítomen u stánku je zakázáno. Pokud tě chytnou, jak předáváš alkohol nezletilé osobě nebo máš u sebe víc než 2 alkoholické nápoje, jsi vyloučen ze stadionu. Takže nic, za co by stálo riskovat. Hitmen zdaleka nejsou tak populární, chodí většinou děti a mladí studenti a alkoholu se prodá pomálu.

Nejzajímavější to bývá po zápase, protože jakmile se přesouváte do šaten a dostatečně se flákáte tak, aby vás ochranka neuklidila na stranu, máte šanci vidět hráče. Mně se zatím moc nepoštěstilo - mám na kontě jen Washington a Montréal + pár hráčů z Flames. Největší úspěch považuju za to, když se na mě zašklebil Ovečkin (jsem si jistá, že to měl být úsměv), přišla jsem o dvacet minut dřív do práce a náhodou se zadařilo.

Kolik tak stojí návštěva zápasu Flames a za kolik se lidé dostanou na zápas Hitmen? Jsou velké rozdíly v cenách mezi NHL a WHL?

V těch cenách se zase tak neorientuju, záleží i na tom, jestli je to normální zápas nebo play off. Teď se ceny lístků pohybují od cca $200 do $1300. Za tisícidolarový lístek už máte bufet v ceně, což se odehrává dole v restauraci, ale je to jen pro členy klubu. Po zápase máte možnost se setkat se svým oblíbeným hráčem. A dostanete odznáček. Na internetu se pak dají z druhé ruky koupit lístky za pěkné ceny, ale nemůžu říct kolik, většinou se to pohybuje kolem 25% původní ceny. Jak už jsem říkala, lidé tady hokejem žijou a není pro ně problém dát pět set za lístek. Samozřejmě, čím dražší lístek, tím větší benefity. Na Hitmen se dá potom koupit lístek na celou sezónu zhruba za 560 dolarů.

10937590 4892271601440 1713605045 n

Olga se na stadion dostane i při zápasech juniorského týmu Calgary Hitmen

Když se už poštěstí a dostanu se na zápas NHL, říkáš, že útrata může být i ohromná v řádech stovek dolarů. Kolik tak zaplatí člověk, co si během zápasu dá pizzu, dvě coly a například popcorn?

Tak si představ, že vyplázneš 300 dolarů za lístek a jdeš na zápas. Objednáš si klínek pizzy za 5.75, dvě coly za 4.25 jednu a popcorn za 4.25. Dostaneš se na částku 18.50. Pak se půjdeš podívat do FanAttic a zalíbí se ti dres, tak si ho koupíš. 130 dolarů. A za láhev vody zaplatíš krásných 3.75.

Tvá práce je dozajista náročná, pro občerstvení chodí lidé určitě nejen během přestávky, máš vůbec nějaký čas si odběhnout podívat se, jak hrají?

Mám jednu patnáctiminutovou přestávku. Většinou ji trávím v kantýně u jídla, protože je to jediných 15 minut, kdy mám čas sednout si a najíst se. Musí to odsýpat, pivo načepujete za pár sekund, je tam někdo, kdo vám podá požadovaný kus pizzy nebo flašku sodovky, zkasírujete a jede se dál. Když jsem ve stánku s alkoholem, přestávku nemám a odběhnout nemůžu. Všude jsou televize, takže mám aspoň šanci sledovat takto. Ráda pracuju ve stánku s pizzou - jen vyhlédnu ze dveří a vidím led, navíc manažerka je velice vstřícná a když nemáme lidi, můžeme sledovat hokej.  Oficiálně zaměstnanci nesmí do hlediště a nesmí ani pořizovat videa či fotografie. Někdy se zeptám, když vidím, že je tam někdo známý, někdy se musím schovávat a dělat to "na tajňačku", ale vždycky mi to prošlo.

Jednou jsi poznamenala, že jsou i lidé, co jdou na hokej na stadion a pak sedí celou dobu u občerstvení a sledují televizi, ačkoliv mají pár metrů od sebe kluziště.. Máš ještě nějaké takové perličky z dění z fanouškovského zákulisí v NHL?

Ano, to se tady děje a bohužel často. Dívám se na to jinak, protože "ach, ta jiná mentalita". Mně by nenapadlo si koupit lístek na hokej za tři sta babek a pak to prostát u stolečku a lít do sebe předražené pivo. Měla jsem i případy, kdy si lidi došli na hokej jen "pokecat". Jednou zase zhrzený chlapec čekal celý zápas u vchodu na svou přítelkyni, která nepřišla. Častější jsou případy, kdy se lidi opijou už před začátkem a pak jsou buď vykázáni za nevhodné chování, nebo nemůžou z důvodu opilosti najít své sedadlo. Jiní zase běhají po ochozu, polévají se pivem, další se zase snaží najít životního partnera.. I takové věci se dějí na zápasech NHL.

Jaký je obecně život  v Calgary?

To je teda těžká otázka. Život v Calgary je v zásadě klidný. Když jsme sem před skoro dvěma lety přišli, připadalo nám to jako bludiště. Měsíce plynuly a my se začali orientovat, zjistili jsme, že Calgary je vlastně taková velká vesnice. Velice pěkné parky, cyklostezky, příroda skoro na každém kroku. Víš co, jakmile už víš, kam zajít nakoupit a jak trefit do banky, začne ti to připadat veselejší. Lidé jsou velice příjemní, mají zvláštní zvyky a v drtivé většině jsou velice přátelští a pomůžou ti, když potřebuješ. Občas mi připadá, že se tady hraje na falešný úsměv, ale řekla bych, že vstřícnost je jakási kanadská priorita. Bez auta se tady ale skoro neobejdeš, pokud nebydlíš v centru a nemáš vše při ruce. Severní Amerika je obecně kontinent, kde není veřejná doprava moc kvalitní. Vlakem se v Kanadě neprojedeš, pokud si nepřiplatíš za super expres, který jezdí spíš jako turistická atrakce. Jo a taky vzdálenosti se tady řeší jinak - 400 km je tady nic.

10956159 4906243630732 714132552 n

Pohled na Calgary

Takže jsi se ještě nesetkala s nějakou výraznější, jak se říká, kudlou do zad? Nebo s někým, u koho bylo jasně vidět, jak je mu nepříjemné s tebou mluvit?

 To víš, že jsem se setkala. Je tady velice multikulturní společnost, takže vidíš, jak se to prolíná. Jednou jsem kupovala na benzínce cigarety pro kolegu z práce a obsluha, starší muslimský pán, mi je odmítl prodat s tím, že nemám kanadský pas. Přitom mu vadilo, že jsem blondýna. Naštěstí se všechno nahrálo na bezpečnostní kameru a pán dostal vyhazov. Takže s nepříjemnými lidmi se tady setkáš, ale není to tak často. Mně osobně vadí kanadská mládež, která ve velkém bere drogy. Marihuanu tady můžeš koupit prakticky na každém rohu a tu kouří mladí i staří. Mladí Kanaďané se do práce neženou, i to je důvod, proč je tady tolik imigrantů.

Dovedla by sis predstavit, že by jsi do Kanady přesídlila natrvalo?

Ano, dovedla bych si představit tu žít natrvalo. Je to dlouhá cesta, ale myslím, že to stojí za to. Život v Kanadě je poněkud odlišný od života, který vidíme v Evropě. Pokud není člověk vyloženě dobrodruh, potřebuje čas, aby se přizpůsobil a zvykl si. Mají jinou mentalitu, víc rozhazují, mladí si užívají, dokud můžou, připadá mi, že moc nehledí na budoucnost. Má to tady nějaké mouchy, ale co se týče životní úrovně a ohodnocení, myslím, že v Kanadě se český člověk má podstatně lépe, když si zachová svou spořivost a má rozumný náhled na věc.

Kanada je známá svou krásnou krajinou, máš poblíž Calgary nějaká místa, které bys doporučila lidem, co si vyhlédnou Calgary jako destinaci pro dovolenou?

Poblíž Calgary je zavádějící výraz, protože poblíž je tady měřítko zhruba do 400km. (smích) V Calgary stojí za to projít centrum, podívat se na Calgary Tower a určitě navštívit Stampede, který se koná každoročně v červnu. Říká se, že v období Stampede se počet obyvatel Calgary zdvojnásobí. Já tomu ale nevěřím. Co se týče hor, asi hodinu cesty na západ se dostanete do Kananaskis Country, nádherná hornatá krajina plná jezer a zvířat. Výborná volba, pokud máte rádi rybolov. Rybářský lístek si tu může totiž pořídit kdokoliv, jen za něj zaplatíte a můžete vyrazit. Žádné zkoušky. Samozřejmě Národní park Banff stojí za zmínku, spousta zvířat, hlavně medvědů, pěší túry s krásnými výhledy na hory, přes zimu lyžování a termální prameny. Mně přijde Calgary jako ideální město s ideálním umístěním - dostatek práce, příroda hodinu jízdy z města a sousedství, která vypadají jako malé vesnice, plné zeleně a s přístupem k řece, která je krásně průzračná a dá se v ní i koupat.

Ke konci rozhovoru bych se rád ještě vrátil k hokeji, konkrétně tomu reprezentačnímu, když probíhá MS v hokeji. Sledují lidé v Calgary zápasy Kanaďanů na turnaji v Praze a Ostravě?

Moc je to nezajímá. Občas to v hospodě vidíš v televizi, když se nehraje nic lepšího, ale neviděla jsem ještě jediného fanouška, který by nosil kanadský národní dres. Popravdě polovina z nich neví, že se vůbec nějaký šampionát v České republice hraje. Oni ti řeknou: "aha, Česká republika, odtamtud znám Jágra. Jasně, Kanada to přece zase vyhraje, tak na co se dívat." Tady je to úplně jinak nastavené, oni žijou NHL, to je pro ně důležité. Takové jejich soukromé severoamerické mistrovství.

Při olympijských hrách v Soči však přeci jen, když byla přestávka v NHL, tak Kanada žila mezinárodním hokejem. Nebo je ani taková událost neusadí k obrazovkám?

Olympiáda je něco jiného. Kanada má velice kvalitní sportovce. Nejen, že žili hokejem, oni žili všemi těmi sportovci, kteří tam bojovali. Věděl jsi, že v Calgary je škola pro rychlobruslaře? Velice populární sport. Canmore (městečko západně od Calgary) je domovem kanadského biatlonu. Tyhle podmínky sněhu a ledu přejou. Navíc sem jezdí trénovat sportovci z celého světa, což přináší potřebnou pomoc ve formě peněz na renovace a chod zařízení. Taky se tu hodně praktikuje běžkaření či snowboard. Tady je přes zimu spousta sněhu, každé druhé dítě lyžuje nebo snowboarduje. Hodně populární je tu curling, je tady strašně moc curlingových klubů.

10968225 4931522902698 2078275028 n

Dlouhou zimu si Olga krátí také krmením ptáčků

Jinými slovy. Když to vezmeme zevrubně - Calgary a jeho okolí je takové středisko, nebo centrum, zimních sportů, které jsou v Kanadě velmi oblíbené?

Přesně tak. Je tady Canada Olympic Park, tam se dějou všechny takové akce, v zimě lyžovačky i pro veřejnost, trénujou tam sportovci. Jednou jsem tam dělala, není to obrovské, ale aktivit se tam dá dělat habaděj. V Calgary je také sportovní Hall of Fame.

Závěrem na tebe mám dvě tipovací otázky. Tou první, kdo vyhraje mistrovství světa?

Rozum mi říká, že to bude Kanada, ale v srdci věřím, že vyhrajeme my.

A co Calgary? Přejde přes Kačery?

V pátek hrajou zase doma. To jim dává velikou podporu fanoušků. Myslím, že jsou schopní páteční zápas vyhrát a sérii vyrovnat, ale jakmile se vrátí na led Ducks, prohrají. Nevyhráli na jejich ledě deset let, drží se jich nějaká podivná smůla. Pojďme aspoň doufat.

Díky za rozhovor. Je ještě něco, co bys chtěla doplnit?

Pokud se, Honzíku, dostaneš v budoucnu do Kanady a někdo se tě zeptá, jaké je tvé vyznání, tak věz, že hokej je tady oficiální náboženství. (smích)Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru