Menu

Sprint Cup: Brad Keselowski zvládl nejlépe nástrahy Talladegy a dojel si pro druhé letošní vítězství

| |

Desátý závod letošní sezóny se konal na nejdelším oválu celého kalendáře v Talladeze. Na tomto oválu není o zábavu nouze, protože se tu jezdí v jednom balíku a každý zde má šanci zvítězit. Mnozí o tomto závodě říkají, že to není závod, ale show. V dobré náladě sem přijížděl Carl Edwards, který vyhrál poslední dva závody, ale že by právě zde navýšil počet na tři vítězství se moc neočekávalo.

Kvalifikace se konala v duchu tzv. single laps, to znamená, že každý jezdec odjel samostatně jedno kolo. Pole získal Chase Elliott, který má opravdu dobré auto na oválech Superspeedway. V první řadě do doplnil Austin Dillon. Druhou řadu tvořili miláček publika Dale Earnhardt Jr. a Matt Kenseth. Ve třetí řadě byl také jezdec týmu Hendrick Motorsports, tentokrát Jimmie Johnson s Rickym Stenhousem Jr. Poměrně ze zadních pozic vyrážel Kevin Harvick, který si vyjel až 29. místo. Nutno poznamenat, že do závodu se kvalifikovaly hvězdy jako Michael Waltrip nebo Bobby Labonte.

Chase Elliott si první místo z kvalifikace pohlídal a nabíral první metry ve vedení. Za zády měl své dva týmové kolegy Dala Earnhardta Jr. a Jimmieho Johnsona. Závod se nám rozjel v poklidném tempu. Hned několik jezdců zvolilo taktiku, že  budou kroužil v bezpečné vzdálenosti od hlavního balíku a byl to hlavně Carl Edwards a Tony Stewart, kterého při první caution ve voze vystřídal Ty Dillon. To už jsme za sebou měli prvních deset kol a ve vedení stále Chase Elliott, který nadále ukazoval, že zde má silné auto.

Ve 13. kole se vedení ujal Matt Kenseth, který vystřídal Chaseho Elliotta. Elliott se následně začal propdat pořadím. Kenseth strávil ve vedení zhruba stejný počet jako Elliott na začátku závodu. Právě Elliott předjel Kensetha ve 29. kole a ujal se znovu vedení. Okolo čtyřicátého kola začali první green pit stopy. Jezdci se v hojném počtu vydali na pit road. Vedení se na jedno kolo ujal Michael Waltrip. Po zastávkách vedl Kyle Busch následovaný Kensethem. Elliott se propadl, dokonce se před něj dostal i Johnson. V 51. kole bylo poprvé máváno žlutou vlajkou. Dale Earnhardt Jr. ztratil kontrolu nad svou osmaosmdesátkou a následoval náraz do zdi. Do incidentu se zapletli ještě Kasey Kahne a Matt DiBenedetto. Následovala předpovězená výměna Tonyho Stewarta. Hned o dvě kola později bylo opět máváno žlutou vlajkou. Truex Jr. vystrčil Waltripa z dráhy a ten při návratu kolidoval s Mearsem. Do incidentu se zapletl i Aric Almirola.

Po restartu se ve vedení usadil Matt Kenseth. Neměl to ale vůbec lehké, protože za ním se přetahovali jezdci týmu Penske. Brad Keselowski nakonec v 71. kole pokořil Kensetha a ujal se poprvé vedení. Po jedenácti kolech se na něj začal lepit Denny Hamlin, který chtěl také dopředu. Od osmdesátého kola následovala přetahovaná mezi Keselowskim a Hamlinem. Úspěšnější byl nakonec Keselowski, který se dostal v 89. kole do vedení. Krátce po polovině závodu v 96. kole byla k vidění první velká bouračka. Odstartoval to Austin Dillon, následně pak Patricková poslala Johnsona mimo trať. Nejhůře dopadl Chris Buescher, který udělal se svým Fordem hned několik přemetů. Z nehody nakonec vyvázl nezraněn. Dále se do nehody ještě zapletli: Carl Edwards, Michael Annett, David Gilliland.

Následný restart se nesl v duchu souboje mezi Harvickem a Elliottem, kteří bojovali o vedení. Tuto bitvu ale po osmi kolech přerušila nehoda Dala Earnhardta Jr., který se opět vydal na ovál po opravení vozu, a Carla Edwardse, pro kterého definitivně zhasly naděje na třetí vítězství v řadě za sebou. Za tuto nehodu může prasklá pneumatika na voze Carla Edwardse, který následně přimáčkl Earnhardta Jr. ke zdi v první zatáčce. Pro Dala to byl definitivní konec v závodě a to znamenalo, že loňské vítězství zde neobhájí.

Následnovala zelená fáze, která čítala dlouhých třináct kol. O vedení opět bojoval Kevin Harvick, tentokrát ovšem s Trevorem Baynem, který se v průběhu závodu stále posouval nahoru. Ve 129. kole byla opět vyvěšena žlutá vlajka a to z důvodu nehody Kaseyho Kahna, který se stejně jako Earnhardt Jr. vrátil na trať po opravách z první nehody. Po pit stopech se na druhé místo vyhoupl Kyle Larson, který bojoval po restartu o vedení s Baynem. Ve 146. kole se definitivně ve vedení usadil Matt Kenseth, jenomže šest kol na to, byla vyvěšena žlutá vlajka, kvůli tekutině na trati. Následná zelená fáze měla pouze šest kol a to z toho důvodu, protože ve 162. kole se strhla masivní nehoda 21 vozů. Celé to vyprovokoval Kurt Busch, který postrčil Johnsona a pak už to byla řetězová reakce. Do nehody se zapletli všichni tito jezdci: 78, 3, 47, 1, 95, 7, 42, 48, 27, 31, 44, 35, 10, 41, 18, 38, 43, 21, 16, 11, 17. 

Konec závodu se nesl v duchu souboje mezi jezdci týmu Penske a to sice mezi Loganem a Keselowskim. Po restartu se do vedení dostal Logano, ale o dvě kola později byl závodu opět přerušen z důvodu nepořádku na trati. Následná zelená fáze měla přesně deset kol. Vedení se ujal Brad Keselowski, který dobře zvládl restart. Za ním byl Bayne, který zde chtěl určitě zvítězit. Jenomže Keselowski nedával nikomu šanci a ujížděl si pro druhé letošní vítězství. Ve 182. kole byla k vidění další velká nehoda. Celé to odstartoval kontakt Danicy Patrickové, která následně sestřelila Kensetha. Jeho vůz se vznesl do vzduchu a udělal přemet a následně se svezl po bariéře. Patricková tvrdě narazila do zdi a později v rozhovoru přiznala, že to byla její nejtěžší nehoda v kariéře. Do nehody se zapletlo ještě několik dalších jezdců: 43, 95, 15, 16, 27, 21, 4, 38, 32 a 22, pro Logana tak závod skončil.

Zbývaly dvě kola konce. Brad Keselowski zvládl dokonale restart a uháněl k bíle vlajce signalizující poslední kolo závodu. Za ním to ještě zkoušeli Kyle Busch a Austin Dillon, ale oba byli bezmocní a tak si Brad Keselowski dojel pro své druhé letošní vítězství. Před šachovnicovou vlajkou byla k vidění ještě poslední větší nehoda. Landon Cassill drknul do Harvicka a ten zase do Stenhouse Jr. Do nehody se ještě zapletli: 47, 98, 78, 32 a 38. Hned několik jezdců tak doslova prolétlo cílem. Druhý skončil Kyle Busch a třetí Austin Dillon. Do první desítky se ještě vešli: 4. McMurray, 5. Elliott, 6. Ty Dillon (Stewart), 7. Bowyer, 8. Kurt Busch, 9. Blaney, 10. Bayne.

Statistické informace:

Brad Keselowski

- 243. start v kariéře

- 62. dojezd v TOP 5

- druhé letošní vítězství (Las Vegas, Talladega)

- 19. vítězství v kariéře

- 4. vítězství v Talladeze (2009, 2012, 2014, 2016)

Pokud se chcete o NASCAR dozvědět více, navštivte naší stránku.

nascarKomentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru