Menu

Sprint Cup: Brad Keselowski zvládl nejlépe palivovou bitvu a připsal si další vítězství v Kentucky

| |

Osmnáctý závod letošní sezóny se konal v Kentucky. Na zdejším oválu se jezdí od roku 2011. Premiérový závod zde vyhrál Kyle Busch, kterému tento ovál velmi sedí a bylo jasné, že i letos bude velkým favoritem. Ovšem na oválu pro letošní zvádo proběhla dost významná změna a to sice změna povrchu. Navíc jezdci jeli s tzv. aero balíkem, který byl použit při závodě v Michiganu. Letošní závod nesl název Quaker State 400 a byl vypsán na 267 kol.

Kvalifikace se z důvodu špatného počasí nekonala. Startovní rošt se určil podle tzv. owner points (průběžné pořadí vlastníků). Pole tak spadlo do klína Kevinu Harvickovi, kterého v první řadě doplnil Brad Keselowski. Druhou řadu tvořili Kurt Busch a Joey Logano. Kurt Busch ale musel použít náhradní vůz a to znamená, že startoval až z konce startovního pole. Třetí řada patřila jezdcům týmu Joe Gibbs Racing Carlu Edwardsovi a Kylu Buschovi. Do první desítky se ještě vešli: 7. Truex Jr., 8. Elliott, 9. Johnson a 10. Hamlin.

Kevin Harvick zvládl start velmi dobře a pohlídal si své první místo. Za ním vyrazila dvojice Brad Keselowski a Joey Logano. Právě Brad Keselowski zde má, stejně jako Kyle Busch, dvě vítězství. Velmi dobrý progres během prvního kola zaznamenal Chevrolet Jimmieho Johnsona, který se posunul z devátého na páté místo. Za ním letěl kupředu jeho týmový kolega Chase Elliott. Hodně snažit se musel Kurt Busch, protože vyrážel až z úplného chvostu. Bylo vidět, že jezdci se potřebují ještě seznámit s novým povrchem. Ve 12. kole zavlála poprvé žlutá vlajka. Ricky Stenhouse Jr. poslal svůj Ford do zdi a závod pro něj skončil.

Následoval restart, který si stejně jako start Kevin Harvick pohlídal. Brad Keselowski mu byl ale v patách. Chyby se po restartu dopustil Joey Logano, který se propadl polem. Stále výše a výše stoupal Jimmie Johnson, který i se záložním autem prokazoval velmi solidní rychlost. Ve 25. kole zavlála podruhé žlutá vlajka. Důvodem byla tzv. competition caution. Jezdci se vydali na pit road. Následný restart byl hodně chaotický. Jimmie Johnson ztratil ve čtvrté zatáčce kontrolu nad vozem a poslal svou osmačtyřicítku do zdi. Chad Knaus poslal Johnsona do garáže, aby mohli opravit vůz. Na světě byla tedy už třetí caution.

Po zastávkách se do vedení dostal Kurt Busch, jenomže Kevin Harvick ho už ve 38. kole překonal. O dalších osmnáct kol později se opět žlutilo. Joey Logano měl defekt pneumatiky, který ho poslal přímo do zdi a stejně jako Johnsona také do garáže. V tu chvíli byl ve vedení jeho týmový kolega Brad Keselowski, který sváděl bitvu s Kevinem Harvickem o vedení. Nutno poznamenat, že Kyle Busch byl zatím celkem nevyditelný. Keselowski měl po chvíli další problém, tlačil se na něj Martin Truex Jr. Ten ho také v 63. kole udolal a dostal se do vedení. V 82. kole byla k vidění další caution. Matt DiBenedetto se svou Toyotou obrousil zeď, poté co ho postihl také defekt pneumatiky. Jezdci se opět vydali na pit road pro čerstvé pneumatiky a palivo.

Následoval restart, který rozesmutněl všechny fanoušky Chaseho Elliotta. Právě ten totiž kolidoval s Ryanem Blaneym a závod pro oba skončil. Jak Chase, tak Ryan museli zajet se svýmu vozy do garáže. Za tuto nehodu mohl spíše Elliott, který se příliš natlačil na Ryana, oba pak šli do smyku. Zdálo se, že se s žlutými vlajkami roztrhl pytel, protože to byla již šestá caution v závodě a to ještě neuběhlo ani sto kol. Jezdci v čele s Kevinem Harvickem se vydali na pit road.

Byl tu další restart, který byl snad ještě horší než ten minulý. Kevin Harvick si s přehledem pohlídal své první místo. Brad Keselowski pro změnu to druhé. Za touto dvojicí se vydalo duo Martin Truex Jr. a Kyle Busch. Ovšem to hlavní se dělo až za nimi. Brian Scott dostal smyk a vytvořila se masivní nehoda na protilehlé rovince, do které se zapletly tyto vozy: #7,10,34,42,44,47,95,98. Nejhůře to odnesl vůz Chrise Bueschera, jeho předek vozu byl totálně na odpis. Závod se přehoupl přes sté kolo. Tentokrát zůstala pit road prázdná, jelikož se do ní nikdo nevydal.

Jezdci se po tomto incidentu konečně dočkali delší zelené fáze, která čítala celkem 50 kol. Během této zelené fáze se nic dramatického neudálo. Ve vedení kroužil Kevin Harvick, následován Martinem Truex Jr. a Kylem Buschem. Brad Keselowski se v pořadí trochu propadl. Špatné tempo nemělo ani trio jezdců z týmu Joe Gibbs Racing Carl Edwards, Matt Kenseth a Denny Hamlin. Okolo 145. kole začaly první tzv. green pit stopy. To znamená, že probíhají pit stopy pod zelenou vlajkou. Pit stopy ale přerušil Regan Smith, který svůj vůz poslal do zdi. Závod pro něj skončil, protože požkození jeho Chevroletu bylo příliš velké.

Do vedení se probojoval Martin Truex Jr., který byl velmi spokojený s nastavením svého auta. Čím více se blížil konec závodu, tím více byl Truex Jr. spokojený. Naopak Kevin Harvick trochu svou rychlost hledal. Z prvního místa ho odsunula chyba v boxech, kde o trošku přejel své stání. Následující restart Truex Jr. zvládl na jedničku a udržel si vedení. Ovšem kdo ho nezvládl byla Danica Patrick a Clint Bowyer, kteří spolu kolidovali a to vyústilo další přerušení. Danica byla příliš agresivní ve třetí zatáčce a odnesl to právě Bowyer, který ovšem mohl pokračovat v závodě dále.

Právě tento incident přivolal další. Následující restart se vůbec nevydařil Allmendingerovi, protože svůj vůz dost výrazně opřel o zeď. Se svou sedmačtyřicítkou se vydal ihned do garáže, aby mohl ještě do závodu po opravení vozu zasáhnout. V garážích tak bylo rušno. Mezitím se zpět na závodní dráhu vrátil šestinásobný šampion Jimmie Johnson. Kevin Harvick si v boxech vybojoval své první místo zpět a to si udržel i po restartu. Martin Truex Jr. ho ovšem nenechal vůbec ujet. Celou situaci sledoval třetí Carl Edwards a čtvrtý Brad Keselowski.

Ve 195. kole bylo naposledy zamáváno žlutou vlajkou. Landon Cassill jako poslední jezdec orazítkoval zeď. Nicméně v závodě mohl pokračovat. Zbývalo posledních 68 kol a to znamenalo, že v případě, že nebude caution, by mohla být k vidění palivová bitva. Chase Elliott a Ryan Blaney se také vrátili zpět na ovál. Po chvíli vyjel z garáží i Brian Scott se značně opraveným Fordem. Během pit stopů se při caution stala důležitá věc. Martin Truex Jr. byl penalizován, za předjetí Harvicka a byl tak odsunut na konec startovního pole. Značná komplikace pro tým číslo 78.

Od 200. kole v závodě dominoval Brad Keselowski, který uháněl k dalšímu vítězství. Zhruba dvacet kol před koncem se začalo schylovat k palivově bitvě. Vedl Keselowski, druhý byl Harvick a třetí Kyle Busch. K čelu závodu se blížil Martin Truex Jr., který doslova letěl. Sedmnáct kol před cílem zajel do boxů Kyle Busch pro doplnění paliva a následoval ho Harvick. Dvojice Keselowski a Kenseth stále zůstávala na trati. Třetí kroužil Carl Edwards. Do boxů musel i Truex Jr., kterému nezbylo palivo kvůli agresivní jízdě. Kenseth zajel také na pit road. Keselowski šestřil co to šlo, už byl v posledním kole a na zadním spoileru měl Edwardse. Brad nepustil Carla do žádné šance a o pouhých 0.175 tisícin si dojel pro letošní 4. vítězství. Druhý skončil Edwards, třetí Newman, čtvrtý Kurt Busch, pátý Stewart, šestý Biffle, sedmý McMurray, osmý Kenseth, devátý Harvick a desátý Truex Jr. Kyle Busch úplně vypadl z první desítky, skončil dvanáctý. Brad Keselowski prožívá opravdu vydařené období.

Průběžné pořadí po závodě Quaker State 400, Kentucky

1. #4 Kevin Harvick - 599 bodů

2. #2 Brad Keselowski - 595 bodů

3. #41 Kurt Busch - 583 bodů

4. #19 Carl Edwards - 566 bodů

5. #22 Joey Logano - 533 bodů

6. #18 Kyle Busch - 521 bodů

7. #78 Martin Truex Jr. - 514 bodů

8. #24 Chase Elliott - 492 bodů

9. #48 Jimmie Johnson - 484 bodů

10. #20 Matt Kenseth - 477 bodů Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru