Menu

Sprint Cup: Deštěm zkrácený závod ve Phoenixu vyhrál Dale Earnhardt Jr.

| |

Jezdci nejvyšší série Sprint Cup se přesunuli z Texasu k nejdůležitějšímu závodu ve vyřazovacím kole ELIMINATOR 8, který se konal již tradičně ve Phoenixu. Závod byl pojmenován Quicken Loans Race for Heroes 500. Do tohoto závodu si velké manko ztráty z Texasu přivezli hned dva jezdci a to sice Kurt Busch a Joey Logano, těm už by pomohlo pouze vítězství. Kvalifikaci vyhrál letos poprvé Jimmie Johnson, který naposledy startoval z prvního místa v Charlotte 2014. V první řadě ho doplnil Kurt Busch, který zde potřeboval dobrý výsledek jako sůl. Druhou řadu okupovali Dale Earnhardt Jr. a Carl Edwards. Nejhorší startovní pozice z jezdců, kteří jsou v Chase, měli Joey Logano a Brad Keselowski, kteří startovali z 14. a 18. místa. 

Před startem opět zlobil déšť a to vydatně, start závodu musel být o několik hodin odložen, ale jezdci přeci jen spatřili zelenou vlajku. Hned na startu se odehrálo pěkné drama, protože Kurt Busch obdržel penalizaci za předčasný start a jeho naděje výrazně klesly. Dobrý start do závodu měl také Dale Earnhardt Jr. a Kevin Harvick, kteří se vydali stíhat vedoucího Jimmiho Johnsona. Team Penske musel útočit ze zadních pozic, protože jezdci nezvládli kvalifikaci tak dobře, jak by potřebovali a navíc počasí bylo hodně nevyzpytatelné. Závod nemohl vypustit také Martin Truex Jr., protože ani on neměl nic jistého.

Jimmie Johnson byl rozhodně v pozitivní náladě po vítězství v Texasu a rozhodně i zde ve Phoenixu chtěl uspět a vyrovnat tak legendárního Dalea Earnhardta Sr., na kterého mu chybí už pouze jedno vítězství. Za ním ovšem už kroužil Kevin Harvick a Dale Earnhardt Jr., kteří měli taktéž velmi dobré tempo. Jak se dalo očekávat, ze zadních pozic se dopředu hnalo duo týmu Penske Brad Keselowski a Joey Logano. Co bylo překvapující bylo to, že závod byl zpočátku velmi poklidný. Startovní pole se celkem roztahalo a občas byl k vidění nějaký ten souboj, důvod byl jednoduchý - špatné podmínky na oválu. Chvilkama se dokonce zdálo, že opět začne pršet.

Ve 42. kole byla vyvěšena první žlutá vlajka, tzv. competition caution. Všechna kola ve vedení zatím strávil Jimmie Johnson, ten ovšem měl na pit lane problém, protože dostal penalizaci za rychlost v boxech a putoval tak na konec startovního pole. Do vedení se dostal Kevin Harvick, a jak to tak tady bývá, tak ve vedení vždy stráví velkou porci kol. Následovala dlouhá zelená fáze, která čítala 149 kol. Dopředu se už dostala jména jako Brad Keselowski, Kyle Busch, Joey Logano, takže o drama bylo postaráno, navíc Jimmie Johnson se probojovával zezadu startovního pole. 

Během dlouhé zelené fáze jsme mohli vidět i tzv. green pit stopy. Během těchto zastávek se do vedení dostal i Brad Keselowski, ovšem pouze na 4 kola. Po zastávkách stále vedl Kevin Harvick. Klíčový moment přišel ve 197. kole. Kolidovali spolu totiž Ricky Stenhouse Jr. a Joey Gase a žlutá vlajka opět zavlála. Pro oba tím závod skončil. Carl Edwards se tímto dostal do stejného kola, co leader, protože získal tzv. Lucky Dog pozici. Výborný posun zaznamenal i Jimmie Johnson, který opět kroužil v TOP 5.

Následovaly zastávky v boxech. Nejrychleji boxy opustil Dale Earnhardt Jr., který měnil pouze dvě pneumatiky a udělal dobře, protože k restartu už nedošlo. Na ovál ve Phoenixu se opět začaly snášet kapky deště a to znamenalo jediné, závod je, zdá se, u konce. Jezdci ještě odkroužili 20 kol za pace carem, ale ve 219. kole se vedení NASCAR rozhodlo ukončit závod a vítězem se tedy stal Dale Earnhardt Jr. Bylo to jeho 3. letošní vítězství. Druhý skončil Kevin Harvick a třetí smolař z Texasu Joey Logano. Kompletní pětku ještě doplnil Kyle Busch a Jimmie Johnson.

Letošní Chase for the Cup tak končí opět pro čtyři jezdce, tentokrát ji opustila jména: Carl Edwards, Brad Keselowski, Kurt Busch a Joey Logano. Ve finále v Miami si to tedy rozdají: Kevin Harvick, Jeff Gordon, Kyle Busch a Martin Truex Jr. Závod Ford EcoBoost 400 je naplánován na příští neděli. Všichni čtyří budou mít na svém kontě 5000 bodů a kdo dojede lépe, získá titul šampiona.

 

Průběžné pořadí po závodě Quicken Loans Race for Heroes 500, Phoenix

1. Kevin Harvick - 5000 bodů

2. Jeff Gordon - 5000 bodů

3. Kyle Busch - 5000 bodů

4. Martin Truex Jr. - 5000 bodů

5. Carl Edwards - 2334 bodů

6. Joey Logano - 2319 bodů

7. Dale Earnhardt Jr. - 2306 bodů

8. Brad Keselowski - 2304 bodů

9. Kurt Busch - 2297 bodů

10. Denny Hamlin - 2293 bodů  

Pokud se chcete o NASCAR dozvědět více, navštivte naší stránku.

nascarKomentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru