Menu

Sprint Cup: Jimmie Johnson je zpět na Victory Lane, zvítězil v odloženém závodě v Charlotte a zajistil si postup dále

| |

Byl tu opět víkend a na programu byl další závod série Sprint Cup. Jezdci se tentokrát opět vrátili do Charlotte, kde se již jednou letos závod jel. Tento závod byl možná ještě důležitější než květnový závod. Jezdci v Chase zde začínali na novo, všichni měli na svém kontě 3000 bodů. Na jezdce čekalo dlouhých 334 kol. Název závodu byl tradičně Bank of America 500. Jezdce a pořadatele závodu ovšem trápil déšť, a tak musel být závod přesunut ze soboty na neděli.

Tentokrát se kvalifikace stihla odjet. Nejrychlejší byl Chevrolet Kevina Harvicka, pro kterého to bylo jeho první letošní pole. V první řadě ho doplnil překvapivě náhradník za Dala Earnhardta Jr. Alex Bowman. Druhá řada patřila dvojici Chase Elliott a Kyle Busch. Hned za nimi startovali pátý Stewart a šestý Allmendinger. Ve čtvrté řadě jsme mohli vidět Toyoty Martina Truexe Jr. a Carla Edwardse. Kompletní deístku uzavírali Denny Hamlin a Joey Logano. Šestou řadu si vyjeli Jimmie Johnson a Kasey Kahne.

Start se nejlépe podařil Kevinu Harvickovi, který si udržel své první místo. Za ním se ihned od mávnutí zelenou vlajkou rozjela bitva mezi Kylem Buschem a Alexem Bowmanem. Úspěšnější byl Kyle Busch za kterého se protáhl Chase Elliott. Bowman tak klesl na místo čtvrté. Harvick si na čele postupně dělal náskok, který po chvíli měl hodnotu něco málo přes sekundu. V tu dobu už byl druhý Chase Elliott. A byl to právě Elliott, který Harvicka ve 13. kole pokořil a ujal se vedení. 

Ihned poté co se Elliott dostal do vedení si začal budovat velmi slibný náskok. Bylo jasné, že mu Harvick nestačí. Jezdci se pomalu blížili první žluté vlajce, neboli tzv. competition caution. A tak se také stalo. Ve 27. kole poprvné zavlála žlutá vlajka. Všichni jezdci se vydali na pit road pro doplnění paliva a nové pneumatiky. Mechanici Elliotta podrželi a Chase se tak mohl těšit z první místa na restartu. Vedle něj restartoval Kyle Busch. Elliott však nenechal nikoho na pochybách a své vedení si udržel a ujížděl tak vstříc svým dalším kolům ve vedení.

Startovní pole se pomalu, ale jistě začalo roztahovat. Nejrychlejším můžem na trati byl bezpochyby Chase Elliott. Nestačil mu jak druhý Kyle Busch, tak ani třetí Kevin Harvick. Pomalu ale jistě se kupředu sunul Joey Logano nebo také Jimmie Johnson. Jezdci neúnavně kroužili za sebou. Vše nasvědčovalo tomu, že bychom mohli spatřit první zastávky pod zelenou vlajkou, ovšem to se nestalo. Alex Bowman dostal defekt pneumatiky a silně narazil do zdi. S ním narazil také Casey Mears, který se mu nemohl už vyhnout. Pro oba závod skončil. Pro ostatní to znamenalo druhou caution v závodě. 

Elliott si i po těchto zastávkách udržel své první místo. Naopak Brad Keselowski na tyto zastávky nebude vzpomínat v dobrém. Obdržel totiž penalizaci a to znamenalo, že restartoval až z konce startovního pole. Elliott zvládl i další restart a udržel si první místo. Druhý kroužil Kyle Busch a třetí Kevin Harvick. Pole se opět začalo roztahovat. Elliott si vytvořil konfortní náskok dvou sekund. Velmi dobře zatím jel AJ Allmendinger, který se držel v první desítce. Velmi nenápadně vypadali zatím Joey Logano a Jimmie Johnson. V 92. kole musel Kyle Busch zamířit k mechanikům. Jeho Toyota utrpěla defekt pneumatiky. 

Na čele stále kroužil Chase Elliott. Tři sekundy za ním byl Kevin Harvick. Na třetí místo se probojoval Denny Hamlin, za kterým v těsném závěsu kroužil čtvrtý Jimmie Johnson. Pit stopy byly v plném proudu. Jenomže ve 118. kole se opět rozevlála žlutá vlajka. Důvodem byl defekt pneumatiky na voze Joeyho Logana. Ten absolohoval tvrdý náraz do zdi. Jeho mechanici však dali vůz do pořádku a Logano mohl pokračovat dále. To nahrávalo do karet dvojici Jimmie Johnson - Denny Hamlin. Ti ještě nezajeli do boxů a to znamenalo, že budou restartovat z prvních dvou pozic. 

Po restartu spolu sváděli pěkné souboje právě Denny Hamlin a Jimmie Johnson. Hamlin se zdál rychlejší a vedení si udržel. Ovšem Johnson nic nevzdával a Hamlina se držel. Z minulé caution vytěžili také hodně Chris Buescher a Clint Bowyer, ti jeli na osmém respektive desátém místě. Bylo jasné, že se budou propadat. Po chvíli se opět začaly utvářet skupiny jezdců. Vedl Denny Hamlin, druhý byl Jimmie Johnson a třetí Chase Elliott. S větším odstupem kroužil čtvrtý Kevin Harvick. A byl to právě on, kterému ve 157. kole vypověděl službu motor. Přesně ve stejnou dobu to Logano opět opřel do zdi. Tentokrát šlo o finální náraz. Oba zajeli do garáže, což je pro ně velká komplikace ohledně postupu do dalšího kola.

Následující restart si Denny Hamlin pohlídal, ovšem Jimmie Johnson ne a ne ho spustit z očí. Kolo co kolo ho pronásledoval. K této dvojici se chtěl připojit dotírající Chase Elliott, který si na zadním spoileru vezl Brada Keselowského. Johnson byl stále blíž a blíž. Ve 176. kole mu to konečně vyšlo. Pokořil Hamlina a ujal se vedení. Hamlin musel následně svést souboj s Elliottem, ovšem ten ustál. Krátce po 200. kole se nachýlil čas k dalším pit stopům. Mezitím se podařilo Elliottovi pokořit Hamlina. Poté co se na pit road vydal Johnson se do vedení na chvíli dostali Ryan Newman nebo také Kurt Busch. 

Johnson se vrátil na první místo ještě s větším náskokem než měl předtím. Mohl tak poděkovat svým mechanikům. Krátce na to, ale zavlála žlutá vlajka. Konkrétně to bylo 229. kolo. Jezdci se nakonec rozhodli vydat na pit road. Jimmie Johnson si udržel své první místo. Druhý byl Chase Elliott a třetí Denny Hamlin. Velmi nevyditelný byl Martin Truex Jr., který ne a ne se dostat dopředu. Johnson zvládl restart skvěle a ihned si začal budovat menší náskok na druhého Elliotta. Ovšem po pouhých sedmnácti kolech byla na světě další žlutá vlajka. Důvodem byla nehoda Allmendingera, kterého postihl defekt.

Další překvapivé rozhodnutí bylo to, že jezdci opět navštívili pit road. Nejrychlejší byl Jimmie Johnson a zdálo se, že to má velmi solidně rozjeté. Z druhého místa restartoval Austin Dillon, který vsadil na výměnu pouze dvou pneumatik. Následující restart byl asi klíčovým momentem závodu. Všechno to odstartoval Truex Jr., který popostrčil Dillona a už z toho byla řetězová reakce. Do nehody se zapletlo celkem 12 vozů. Pro Dillona závod stejně jako pro Elliotta skončil. Nebyli jediní. Paul Menard taktéž musel účinkování v závodě ukončit.

 

Konec závodu se blížil. Johnson nedal nikomu šanci a následující restart si pohlídal. Druhý kroužil Hamlina, třetí Truex Jr. a čtvrtý Brad Keselowski. Kompletní pětku uzavíral Matt Kenseth. Zdálo se, že jediný, kdo stačí tempu Jimmieho Johnsona je Hamlin a tak to také bylo. Johnson neustále přidával kola ve vedení. Druhý Hamlin měl ztrátu něco okolo jedné sekundy. Jezdci se velmi rychle blížili konci závodu. Ve 309. kole ovšem začala Toyota Hamlina vydávat zlověstné bílé obláčky kouře. Ano, i Denny Hamlin musel odstoupit z důvodu selhání motoru. To byla pro něj velká rána. Jezdci se tak vydali na poslední pit stop. Matt Kenseth díky velmi rychlé zastávce pokořil Johnsona a ujal se vedení. Naopak Truex Jr. se hodně propadl. 

Zbývalo posledních 18 kol. Kenseth neměl nejhorší restart, jenomže Johnson měl excelentní restart. Johnson se tak na protilehlé rovince dostal do vedení. Ihned po tom začal Kensethovi pomalu poodjíždět. Velmi dobře bojoval Kasey Kahne, ten se tlačil na třetího Ryana Newmana. Johnsonovi nikdo nestačil a tak si osmačtyřicítka dojela pro letošní 3. vítězství. Celkově to bylo jeho již 78. vítězství v jeho kariéře. Na projevu Johnsona bylo jasně vidět, že si oddychl. Druhý skončil Matt Kenseth, třetí Kasey Kahne, čtvrtý Ryan Newman, pátý Kyle Larson, šestý Kyle Busch, sedmý Brad Keselowski, osmý Kurt Busch, devátý Tony Stewart a desátý Jamie McMurray. Velmi dobře zajela závod Danica Patrick, ta skončil na místě jedenáctém.

Jimmie Johnson si tak zajistil postup do nejlepší osmičky. Naopak svou cestu si velmi zkomplikovali Kevin Harvick, Chase Elliott, Joey Logano, Austin Dillon a Denny Hamlin. Ti všichni ještě budou muset tvrdě bojovat. Již tuto neděli nás čeká závod v Kansasu. I na tomto oválu se již letos jelo a zvítězil Kyle Busch. Podaří se mu vyhrát i tento závod?

Průběžné pořadí po závodě Bank of America 500, Charlotte

1. #48 Jimmie Johnson - 3045 bodů (jistý postup)

2. #20 Matt Kenseth - 3040 bodů

3. #18 Kyle Busch - 3036 bodů

4. #2 Brad Keselowski - 3034 bodů

5. #41 Kurt Busch - 3033 bodů

6. #19 Carl Edwards - 3029 bodů

7. #78 Martin Truex Jr. - 3028 bodů

8. #11 Denny Hamlin - 3012 bodů

-------------------------------------------------

9. #24 Chase Elliott - 3009 bodů

9. #3 Austin Dillon - 3009 bodů

11. #22 Joey Logano - 3006 bodů

12. #4 Kevin Harvick - 3004 bodů Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru