Menu

Sprint Cup: Kevin Harvick porazil v dechberoucím finiši Carla Edwardse a dojel si pro další vítězství ve Phoenixu

| |

Série Sprint Cup se přesunula z Las Vegas, kde zvítězil Brad Keselowski, do Phoenixu. Poslední dobou se zde hodně daří Kevinu Harvickovi, který zde z posledních pěti závodů hned čtyřikrát zvítězil. I letos se s ním určitě muselo počítat. V zádech ovšem bude mít dalších 38 jezdců. Kyle Busch byl určitě povzbuzen z vítězství v nižší sérii Xfinity. Závod se konal pod názvem Good Sam 500. Jezdci si přišli na pořádnou dávku kol, konkrétně 312.

Dominance Harvicka se čekala už v kvalifikaci, jenomže ta se nekonala. Joe Gibbs Racing jí stejně jako v Xfinity znovu ovládl. Kyle Busch byl ze všech nejrychlejší. Do první řady se ještě protlačil druhý Carl Edwards. Druhou řadu tvořili Denny Hamlin a Kurt Busch. Jimmie Johnson si vyjel páté místo, jenomže kvůli tvrdé nehodě v kvalifikaci putoval na konec startovního roštu. Kevin Harvick startoval až ze 17. místa a dostat dopředu nebylo lehké. Kvalifikace opět nevyšla Dalu Earnhardtovi Jr., který si vyjel až 26. místo.

Start nejlépe zvládl pole man Kyle Busch, který si bez problémů udržel vedení a ujížděl vstříc svým prvním kolům ve vedení. Druhý koružil Carl Edwards, který se zde zatím prezentoval velmi slibnou rychlostí. Hned od několika jezdců byl očekáván tlak směrem dopředu, asi nejvíc od Jimmiho Johnsona, který startoval z konce startovního pole, a také Kevin Harvicka, kterému se moc nevydařila kvalifikace. Prvních 20 kol uběhlo jako voda a jezdci stále kroužili s odstupy za sebou. Jimmie Johnson jel ďábelským tempem, po dvaceti kolech už byl v TOP 20. Kevin Harvick, ten nikam nespěchal, pomalu ale jistě se sunul dopředu.

První caution přišla v 53. kole, když Ryan Newman narazil do zdi ve třetí zatáčce. Důvodem byla prasklá pneumatika. Startovní pole tedy pochopitelně zajelo do boxů pro nové gumy a palivo. Kyle Busch zvolil riskantní strategii, protože vyměnil pouze dvě pneumatiky, všichni ostatní měnili čtyři. Restart si pohlídal a stále vedl, jenomže časem mu začali odcházet pneumatiky více než soupeřům a v 75. kole se přes něj prohnal Dale Earnhardt Jr. a ujal se vedení. Za Dalem se ihned vydal Carl Edwards, který si také podal Kyla Busche. Dobrý závod zatím jeli nováčci Ryan Blaney a Chase Elliott, kteří kroužili na hranici první desítky. Ve 107. kole přišla ke slovu opět žlutá vlajka, tenotkrát tvrdý náraz do zdi schytal Paul Menard. Nejrychlejší zastávku měl Carl Edwards, který se ujal vedení. Carl Edwards prokazoval velmi dobré tempo a stále vedl. Kevin Harvick už byl ale v popředí a to byla hrozba. Do popředí se sunul i Jimmie Johnson a Kyle Busch. Ve 164. kole přišel opět naráz do zdi, tentokrát Ricky Stenhouse Jr. doplatil na prasklou pneumatiku. Následovaly zastávky v boxech. Kylu Buschovi se moc nepovedla a hodně se propadl startovním polem (v komunikaci s týmem padla i peprná slova). Do vedení se po pit stopech dostal Kevin Harvick. Carl Edwards se snažil Kevina držet. Za touto dvojící kroužilo duo Johnson a Logano. 

Kevin Harvick rozjel svou dominanci. Po 58 zelených kolech přišla ke slovu žlutá vlajka. Důvodem byl nepořádek na trati. Prasklá pneumatika Brada Keselowského nadělala pořádnou neplechu. V boxech byl nejrychlejší Carl Edwards, který byl rychlý nejen na trati, ale i v boxech. Kevin Harvick klesl na druhé místo. Ve 235. kole se opět restartovalo. Harvick prokázal opět svojí rychlost a před Edwardse se ihned dostal. Za zmínění stojí výkon Chase Elliotta, který jezdil uvnitř první desítky. Od tohoto restartu se dlouho nic nedělo a zdálo se, že jezdci v poklidném tempu dokončí závod. Kevin Harvick s pohodlným náskokem na Carla Edwardse mířil k šachovnicové vlajce, jenomže ve 308. kole praskla pneumatika Kahnovi a další caution byla na světě. Kevin Harvick, Dale Earnhardt Jr., Austin Dillon, tito tři zůstali na trati, zatímco většina se vydala pro čerstvé dvě pneumatiky. O drama bylo postaráno.

Následoval tzv. Green White Checker finiš. Na jezdce čekala už pouze dvě kola. V první řadě restartovali Kevin Harvick a Dale Earnhardt Jr a právě Junior restart příliš nezvládl. Harvick se usadil ve vedení, ale byl stíhán Edwardsem, který měl čerstvé pneumatiky. Jezdci už najeli do posledního kola, rozhodnout se mělo mezi Harvickem a Edwardsem. Carl si nechal předjížděcí manévr na poslední zatáčku, kde zaútočil na Harvicka. Následovalo pár kontaktů mezi auty a pod šachovnicí projeli naprosto vedle sebe, rozhodnout musel photo finiš. Ukázalo se, že rychlejší byl Kevin Harvick, který mohl začít slavit své 8. vítězství zde ve Phoenixu. Carl Edwards tento souboj prohrál o chloupek (+ 0.010), ale prohru vzal sportovně. Třetí skončil Denny Hamlin, čtvrtý Kyle Busch a pátý Dale Earnhardt Jr. Dobrý závod zajel nováček Ryan Blaney, který skončil na 10. místě. Chase Elliott skončil dokonce ještě lépe, na 8. místě. Sezóna se nám pěkně rozejla: 4 závody = 4 různí vítězové.

 

Průběžné pořadí po závodě Good Sam 500, Phoenix

1. Kevin Harvick - 154 bodů

1. Kyle Busch - 154 bodů

3. Jimmie Johnson - 140 bodů

4. Kurt Busch - 137 bodů

5. Carl Edwards - 136 bodů

6. Denny Hamlin - 131 bodů

7. Joey Logano - 127 bodů

8. Austin Dillon - 122 bodů

9. Martin Truex Jr. - 117 bodů

10. Dale Earnhardt Jr. - 115 bodů

       

Pokud se chcete o NASCAR dozvědět více, navštivte naší stránku.

nascarKomentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru