Menu

Sprint Cup: Kyle Busch vyvrátil statistiky a poprvé v kariéře zvítězil v Kansasu

| |

Byl tu opět víkend a to znamenalo další závod série Sprint Cup, konkrétně už jedenáctý v sezóně. Závod se konal na oválu v Kansasu pod názvem GoBowling.com 400. Oproti loňskému roku nastala změna a to právě v názvu (loni se závod konal pod názvem SpongeBob SquarePants 400). Tehdy závod vyhrál Jimmie Johnson, kterému se zde v Kansasu velmi daří. Kdo získá vítěznou trofej tentokrát?

Kvalifikaci nejlépe zvládl Martin Truex Jr., který si časem 28.284 (190.921 mph) zajistil své letošní první pole na startu. V první řadě ho doplnil Matt Kenseth, kterému se letos vůbec nedaří. Druhou řadu tvořili Denny Hamlin a Kurt Busch. Třetí řada patřila dvojici Brad Keselowski a Kyle Busch. Velmi dobře zajel Ryan Blaney, kterému patřilo sedmé místo. Do první desítky se ještě vtěstnali: Newman, Stenhouse Jr. a Bayne. Až na třináctém místě byl jezdec týmu Hendrick Motorsports, a to sice Chase Elliott. Kevin Harvick vůbec nezvládl kvalifikaci, ve které obsadil až 26. místo.

Martin Truex Jr. si své první místo na startu pohlídal a po mávnutí zelenou vlajkou se ujal vedení. Za ním se vydali na stíhací jízdu Matt Kenseth a Denny Hamlin. Právě Kenseth letos zatím marně čeká na svůj první dojezd v první pětce. Velmi solidní tempo měl ze začátku závodu i Kurt Busch. Velmi zajímavé bylo sledování Kevina Harvicka, který se musel prodírat startovním polem. Kamery se také často upínaly na Ryana Blaneyho, který se zatím statečně pere s Elliottem o nejlepšího nováčka sezóny. Ve 24. kole přišla ke slovu první caution. Důvodem byl nepořádek ve čtvrté zatáčce. Všechny dosavadní kola vedl Martin Truex Jr, který tak naznačoval, že je zde silný. Následovaly zastávky v boxech.

Restart nejlépe zvládl Kyle Busch, který se procpal do vedení. Za ním byl ovšem Martin Truex Jr., který si vedení chtěl vzít zpět. V tento okamžik jsme už mohli vidět Kevina Harvicka v první desítce. V první desítce stále kroužil Ryan Blaney, který oproti Elliottovi neztrácel pozice. Obhájce vítězství z loňské sezóny Jimmie Johnson se zpočátku trápil se svým vozem, ale po několika úpravách bylo jeho nastavení čím dál lepší. Po padesáti kolech byl ve vedení stále Kyle Busch, kterému se zatím letošní sezóna velmi daří. Zvítězil už dvakrát (Martinsville, Texas). V 57. kole přišlo další přerušení. Tentokrát byl důvodem incident Matta DiBenedetta. Jezdci opět zamířili do boxů pro čerstvé pneumatiky a doplnění paliva. Zpět do lead lapu se dostal Michael Annett. 

Po zastávkách se zpět do vedení dostal Martin Truex Jr. Naopak Kyle Busch se startovním polem propadl. Pomalu ale jistě se k vedoucí skupince dostávali Kevin Harvick a Jimmie Johnson. Každý si určitě vybaví jejich souboje v minulé sezóně. Trevor Bayne krátce po restartu dostal defekt pneumatiky, ale závod plynul dál. Bayne tak ztratil dvě kola na leadera. Mezitím se v čelní skupince stále držel třeba Kurt Busch, který zatím letos nezvítězil. Na své první letošní vítězství čeká i Joey Logano, což je docela překvapivé. Ve 104. kole ukončila nehoda Paula Menarda dlouhou zelenou fázi, která čítala 46 kol. Ve vedení byl stále Martin Truex Jr. Jezdci se opět vydali na pit road. To už se nám nad oválem v Kansasu začínalo stmívat.

Po restartu se vedení ujal kdo jiný než Martin Truex Jr., který by si určitě zasloužil zvítězit, jjenomže cíl byl ještě daleko. Pár kol po restartu potkal stejný osud jako Bayneho i Carla Edwardse, který dostal defekt pneumatiky. Musel tedy zajet na neplánovaný pit stop a ztratil dvě kola na leadera Truexe Jr. Závod utíkal jako voda a jezdců v lead lapu stále ubývalo. Velmi solidní závod zatím kroužil Tony Stewart, pro kterého to byl jeho třetí závod v letošní sezóně. Ve 158. kole jsme se dočkali prvních tzv. green pit stopů (zastávky pod zelenou vlajkou). Martin Truex Jr. tak na chvíli zmizel z první pozice, na kterou se probojovala Danica Patrick. Ovšem pouze na dvě kola.

Krátce po skončení green pit stopů zavlála žlutá vlajka. Důvodem byl nepořádek na protilehlé rovince. Šťastlivcem se tentokrát stál konkurent Blaneyho Chase Elliott, který se tak vrátil do lead lapu. Martin Truex Jr. potvrdil svoji dominanci a restart si pohlídal, Kenseth byl tentokrát na něj krátký. Do první trojky se už stihl probojovat Kevin Harvick, který toužil po svém druhém letošním vítězství. To už jsme se pomalu blížili dvoustému kolu závodu. Truex Jr. si vypracoval téměř třísekundový náskok, který si hlídal. Druhý kroužil Kyle Busch a třetí Kevin Harvick. V první pětce byl ještě Kurt Busch a Jimmie Johnson. Nenápadný byl zatím Team Penske, jeho svěřenci kroužili až na chvostu první desítky. Ve 211. kole nastaly opět green pit stopy. Pro Truexe Jr. kritický moment, protože po vrácení se na trať musel znovu do boxů, protože cítil vibrace. Tímto výrazně klesly jeho šance na vítězství.

Do vedení se nejdříve dostal Matt Kenseth, poté duo týmu Penske Joey Logano a Brad Keselowski. Na poměrně dlouhou dobu se do vedení dostal navrátilec Tony Stewart, pro kterého to byly jeho první kola ve vedení v letošní sezóně. Ovšem i ten vedení po dvanácti kolech opustil. Do vedení se tak dostal Kyle Busch, který vycítil šanci na vítězství. Ovšem ve 235. kole zavlála žlutá vlajka. Důvodem byl konakt vozu Stenhouse Jr. se zdí. Zpět do lead lapu se dostal právě Tony Stewart, který tuto možnost těsně sebral Truexovi Jr. Po restartu uběhla pouze dvě kola a bylo zde další přerušení. Tentokrát šlo o větší nehodu. Denny Hamlin dostal smyk ve třetí zatáčce, to samé i Keselowski. Do nehody se ještě zapletli Kyla Larson a Joey Logano, pro kterého závod skončil. Následovaly opět zastávky, během kterých dostal Jimmie Johnson penalizaci a tím se vyřadil z boje o vítězství.

Zbývalo 19 kol. Kyle Busch a Kenseth zůstali na oválu, zatímco ostatní se vydali do boxů. Rozdíl mezi pneumatikami Busche a ostatních, co jeli do boxů nebyl velký. Kyle Busch si restart pohlídal. Za něj se pověsil Harvick a Kurt Busch. Harvick se Kyla držel, jenomže zhruba sedm kol před koncem najel na nějaký nepořádek a poškodil si vůz. Kyle mu najednou začal ujíždět. A na tom se už nic nezměnilo. Kyle Busch si dojel pro vítězství v Kansasu. Pro něj to bylo vůbec první vítězství v kariéře zde na tomto oválu. Druhý skončil Kevin Harvick a třetí Kurt Busch. První dojezd v první pětce zaznamenal Matt Kenseth. Do první desítky se ještě vešli: 5. Blaney, 6. Dillon, 7. Newman, 8. Allmendinger, 9. Elliott, 10. Keselowski. 

Statistické informace:

Kyle Busch

- 37. vítězství v kariéře

- 3. vítězství v letošní sezóně (Martinsville, Texas a Kansas)

- první vítězství zde v Kansasu

- 137. dojezd v první pětce

- 203. dojezd v první desítce

- 279. dojezd v první dvacítce

Pokud se chcete o NASCAR dozvědět více, navštivte naší stránku.

nascarKomentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru