Menu

Sprint Cup: Martin Truex Jr. deklasoval soupeře a dojel si pro vítězství v jednom z nejslavnějších závodů

| |

Byl tu opět víkend a to znamenalo další závod hlavní série Sprint Cup. Tentokrát to bylo ještě pikantnější, protože byl na programu vůbec nejdelší závod celého kalendáře. Závod v Charlotte byl vypsán na dlouhých 400 kol a nesl tradičně název Coca-Cola 600. Rozhodně se bylo na co těšit. Minulý rok zde zvítězil Carl Edwards. Naopak Jimmie Johnson (4) měl úplně jiné plány, mohl totiž vyrovnat Darrella Waltripa (5) v počtu vítězství toho prestižního závodu.

Martin Truex Jr. potvrdil svou formu z tréninků a i kvalifikaci nikomu nedal šanci. Pro Truexe Jr. to bylo jeho druhé pole v této sezóně. Společně s ním tvořil první řadu Joey Logano. Druhá řada patřila dvojici Ricky Stenhouse Jr. a Denny Hamlin. Třetí řadu obsadili jezdci značky Ford a to sice Brad Keselowski a Greg Biffle. Jimmie Johnson startoval společně s Kevinem Harvickem ze čtvrté řady. Následovali loňský vítěz tohoto závodu Carl Edwards a Trevor Bayne. Kvalifikace se nepovedla hlavně Dalu Earnhardtovi Jr. a Mattu Kensethovi, ktěří startovali z 25. a 27. místa.

Závod byl odmávnut netradičně v čase nedělní půlnoci. Martin Truex Jr. nedal nikomu šanci a své první místo si pohlídal i po startu. Joey Logano chvíli trápil vedoucího Truexe Jr., ale nakonec nestačil jeho tempu. Dvojice jezdců týmu Roush Fenway Racing se trochu podle předpokladů začali startovním polem propadat. Naopak Kevin Harvick a Jimmie Johnson se nebezpečně přibližovali vedoucímu Truexovi Jr. Ve 27. kole přišla plánovaná caution, tzv. competition. Jezdci se vydali na pit road. Nejrychlejší byl Martin Truex Jr.

Martin Truex Jr. si pohlídal následující restart a to znamenalo, že byl stále jediným jezdcem, který si odbyl alespoň jedno kolo ve vedení. Za ním kroužil Kevin Harvick pronásledovaný Jimmiem Johnsonem, který zde také v trénincích předváděl velmi vyrovnané a rychlé výkony. Závod nám neskutečně ubíhal, i jezdci byli velmi shovívaví, jelikož během prvních padesáti kol nedopustili ani jednu nehodu. Okolo 75. kola jezdci začali mířit do boxů pro nové pneumatiky a doplnění paliva. Šlo o tzv. green pit stopy. Poprvé se do vedení podíval někdo jiný než Truex Jr. a byl to sice Jimmie Johnson. Následně se do vedení vrátil Truex Jr. Ve 115. kole podruhé v závodě zavlála žlutá vlajka. Důvodem byl smyk Briana Scotta.

Truex Jr. se mohl opět zaradovat, protože zvládl další důležitý restart. Za ním stále čekali na šanci Jimmie Johnson a Kevin Harvick, jenomže ta zatím nepřicházela. Martin Truex Jr. doslova létal po oválu v Charlotte. Nesmíme ale také zapomenout, že další skvělý závod zatím prožívali nováčci Chase Elliott a Ryan Blaney. Velmi nevýrazný byl zatím v závodě loňský vítěz Carl Edwards, kterého trápilo špatné nastavení. Moc nezařili ani jeho kolegové Denny Hamlin a Kyle Busch, kteří se pohybovali na chvostu první desítky. Okolo 160. kola začali další green pit stopy a to znamenalo, že se do vedení podívá opět někdo jiný než Truex Jr.

Tím vyvoleným byl opět Jimmie Johnson, který strávil ve vedení jedno kolo a i on se vydal na pit road. Vedení převzal Logano a opět pouze na jedno kolo. Následně se do vedení vrátil Martin Truex Jr. následován Harvickem. Ve 205. kole bylo pole opět zmraženo. Důvodem byl kontakt Jeffreyho Earnhardta se zdí ve čtvrté zatáčce. Jelikož jezdci neměli moc čerstvé pneumatiky, tak se vydali na pit road a můžete hádat kdo byl nejrychlejší, ano byl to Truex Jr., kterému zatím všechno neskutečně vycházelo. Truex Jr. si restart opět bez problémů pohlídal. Stále ale měl za sebou Johnsona a Harvicka, a hlavně Johnson je znám tím, že dokáže dominantnímu jezdci ukrást v samotném závěru vítězství. 

Okolo 250. kola se jezdci postupně začali vydávat k dalším green pit stopům. Tentokrát se Martin Truex Jr. vydal na pit road mezi posledními a to znamenalo, že nikomu své vedení nepřenechá. Naopak pro Logano to byly smolné zastávky, jelikož obdržel penalizaci. Za to jeho kolega Keselowski stále zrychloval a už se blížil dvojici Harvick, Johnson. Závod se blížil k posledním kolům. Okolo 290. kola začali další zastávky a tentokrát to nezvládl Carl Edwards, který obdržel hned dvě penalizace a to pohřbilo jeho šance na obhajobu vítězství. Když se do boxů vydal Truex Jr., tak toho využil Paul Menard, který se na dvě kola ocitl ve vedení. Po pit stopech se to vše zase srovnalo. Truex Jr. vedl, druhý byl Johnson a třetí Harvick. Následovali Keselowski a Hamlin. 

Nás čekalo posledních sto kol. Martin Truex Jr. stále kroužil na prvním místě. Ve 341. kole bylo máváno žlutou vlajkou a to Truexovi Jr. moc nepomohlo. Jezdci se vydali na pit road. Nejrychlejší byl tentokrát Johnson. Druhý restartoval dominantní Truex Jr. Za nimi byla dvojice Harvick a Keselowski. Johnson měl lepší restart, jenomže Truex Jr. ho na protilehlé rovince pokořil. Krátce před koncem nevydržela nápor pneumatika na voze Kyla Busche a praskla. Kyle opřel svou osmnáctku do zdi a to znamenalo konec v závodě. Nicméně caution vyvěšena nebyla. Martin Truex Jr. tak mohl začít po projetí pod šachovnicí slavit své první letošní vítězství a rozhodně stálo za to, protože vedl neskutečných 392/400 kol a stanovil tak nový rekord tohoto závodu v tomto ohledu. Druhý skončil Kevin Harvick, třetí Jimmie Johnson, čtvrtý Denny Hamlin, pátý Brad Keselowski, šestý Kurt Busch, sedmý Matt Kenseth, osmý Chase Elliott, devátý Logano a desátý Newman. 

 

Průběžné pořadí po závodě Coca-Cola 600, Charlotte

1. Kevin Harvick - 457 bodů

2. Kurt Busch - 421 bodů

3. Jimmie Johnson - 409 bodů

4. Kyle Busch - 405 bodů

5. Carl Edwards - 404 bodů

5. Brad Keselowski - 404 bodů

7. Martin Truex Jr. - 381 bodů

8. Chase Elliott - 374 bodů

9. Joey Logano - 373 bodů

10. Matt Kenseth - 347 bodů

 

Statistické informace

Martin Truex Jr.

- 382. start v kariéře

- 4. vítězství v kariéře

- první vítězství v Charlotte

- první letošní vítězství

- 9. pole v kariéře

- překonání rekordu Jima Paschala v počtu kol ve vedení v závodě Coca Cola 600: 2016 Martin Truex Jr. - 392

                                                                                                               1967 Jim Paschal - 335Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru