Menu

Sprint Cup: Martin Truex Jr. je k nezastavení, protože byl to opět on, kdo v Doveru určoval tempo a po právu zvítězil

| |

Devětadvacátý závod sezóny hostil Dover. Pro některé jezdce to byl závod s velkým Z, jelikož šlo o první eliminační závod. To znamená, že po závodě vypadne z Chase for the Cup hned čtveřice jezdců. Opravdu malé šance na úspěch měl Chris Buescher, protože jeho ztráta na postupové pozice byla přes třicet bodů. Na jezdce tak čekalo masivních 400 kol. Samotný závod měl název Citizen Soldier 400. Přesně před rokem se tento závod stal osudným pro Jimmieho Johnsona. Zvládl to tentokrát a která čtveřice vypadla?

Kvalifikace se z důvodu špatného počasí nekonala. Jezdci se na start seřadili podle průběžného pořadí. Pole tak spadlo do klína Bradu Keselowskému, kterého v první řadě doplnil Martin Truex Jr. Druhá řada patřila jezdcům týmu Joe Gibbs Racing Mattu Kensethovi a Kylu Buschovi. Ve třetí řadě stáli Joey Logano a Kevin Harvick. Ve čtvrté řadě startovali Denny Hamlin a desetinásobný vítěz v Doveru Jimmie Johnson. První desítku uzavírali Chase Elliott a Carl Edwards. Dále bylo seřazeno hned šest Chevroletů a to sice: 11. Kurt Busch, 12. Kyle Larson, 13. Jamie McMurray, 14. Austin Dillon, 15. Tony Stewart. Chris Buescher se rozjížděl z šestnáctého místa.

Brad Keselowski start zvládl a své vedení si udržel. Na druhé místo se protáhl Kyle Busch. Naopak na místo třetí se propadl Martin Truex Jr. Ten nemusel nikam spěchat, jelikož on už má postup zajištěný. Velmi dobře se odlepil i Jimmie Johnson, kterému se povedlo zdolat Hamlina ještě v prvním kole. Mezitím se na druhé místo zpět dostal Martin Truex Jr. a vydal se stíhat vedoucího Keselowského. Kyle Busch kroužil s menším odstupem na místě třetím. Hned za ním bojovala dvojice Kenseth a Logano. V 6. kole se Martin Truex Jr. prohnal kolem Keselowského a ujal se vedení. Startovní pole se pomaličku začalo roztahovat. 

Ve 21. kole se podařilo Kylu Buschovi zdolat vedoucího Truexe Jr. O pár kol později ve 35. kole byla vyvěšena první žlutá vlajka. Důvod byl velice překvapivý. Z vozu Kevina Harvicka se z ničeho nic začalo kouřit a bylo jasné, že pro něj závod skončil. A nutno říct, že měl velké štěstí, že zvítězil minulý týden v New Hampshire. Harvick se následně odebral do garáže. Ostatní jezdci se vydali na pit road. Kyle Busch si udržel vedení zásluhou velmi dobře odvedené práce od mechaniků. Druhý byl Truex Jr. a třetí Keselowski. V první pětici jsme již mohli vidět Johnsona, který se rapidně přibližoval vedení.

Během caution se stala velmi důležitá věc. Kyle Larson z ničeho nic ztratil výkon a zůstal stát na oválu. Na pomoc se mu vydal Truck, který stál poblíž oválu. Zatlačil Larsona do boxů, kde se mechanikům podařilo dvaačtyřicítku zprovoznit. Jenomže Larson ztratil kolo na leadera a navíc obdržel penalizaci. Kyle Busch si udržel vedení i po restartu. Stíhal ho druhý Truex Jr., který se nevzdálil na odstup větší než jeden a půl sekundy. Na třetí místo se protáhl Jimmie Johnson, který byl velmi spokojen s chováním vozu. Čím více ubýhala kola, tím více Johnson zrychloval a rapidně stahoval dvojici před sebou.

Počet vozů v lead lapu se postupem času velmi ztenčoval a jezdci už už čekali na caution. Krátce po 100. kole se opravdu stala. Ryan Blaney měl defekt a tvrdý náraz do zdi a to si žádalo caution. Na oválu bylo hodně úlomků. Jezdci tak využili situace a vydali se na pit road. Kyle Busch měl opět velmi dobrý pit stop a své vedení si nadále držel. Na druhé místo se protáhl Jimmie Johnson a bylo jasné, že se bude chtít dostat na místo první. Jenomže restart se mu moc nepovedla spadl za Truexe Jr. na místo třetí. Truex Jr. velmi tlačil na Kyla a bylo jasné, že ten už dlouho vedení neudrží. Ve 125. kole se Truexovi Jr. konečně povedlo Kyla zdolat. Vše sledoval třetí Johnson.

Martin Truex Jr. si ihned začal budovat náskok. To Kyle Busch měl úplně jiné startosti, jelikož v zadním zrdcátku viděl osmačtyřicítku Jimmieho Johnsona. Na čtvrtém místě kroužil Joey Logano následován Kensethem. Velmi dobře jel šestý Elliott a sedmý Carl Edwards. V první desítce také kroužil Jeff Gordon, který opět usedl do vozu jako náhrada za Earnhardta Jr. Jimmie Johnson měl velmi dobrou rychlost a to prokázal, když se prohnal kolem Kyla Busche. Ten tedy spadl na třetí místo. Ve 183. kole potkaly další problémy Kyla Larsona. Defekt pneumatiky způsobil velký kontakt se zdí a jeho šance na postup byly minimální. Jezdci opět zajeli na pit road. 

Tentokrát to Martin Truex Jr. na restartu nezvládl. Jimmie Johnson měl neskutečný restart a dostal se do vedení. To určitě potěšilo mnoho fanoušků. Johnson se tak ujal vedení a mnozí věděli, že sundat Jimmieho z první pozice nebude vůbec lehké. Truex Jr. se tak usadil na druhém místě, třetí byl Kyle Busch a čtvrtý Brad Keselowski. O pátou pozici bojovali Chase Elliott a Joey Logano. Krátce před polovinou závodu přišla další rána pro tým Chip Ganassi Racing. Motor McMurrayho řekl dost a bylo po nadějích. Opět byla vyvěšena žlutá vlajka.

Jimmie Johnson si vedení udržel a to i po následujícím restartu. Druhý byl Martin Truex Jr. a na třetí místo se na chvíli protáhl Brad Keselowski. Jenomže Kyle Busch nechtěl nechat Johnsona a Truexe Jr. ujet a proto si vzal třetí pozici zpět. Od tohoto okamžiku nasadil Johnson a Truex Jr. pekelné tempo. Takové tempo, kterému nestačil ani Kyle Busch. Vedoucího Johnsona se držel pouze Martin Truex Jr. Netrvalo dlouho a Jimmie dohnal jezdce o celé kolo. Počet jezdců v lead lapu se zredukoval na deset.

Zdálo se, že Johnson si jede pro vítězství. Martin Truex Jr. se ho sice držel, ale moc to nevypadalo, že by se měl v následujících kolech pokusit o útok. Navíc se blížily zastávky v boxech. Johnson zrychlil a na druhého Truexe Jr. si vytvořil dvousekundový náskok. Třetí Kyle Busch již ztrácel sedm sekund. První do boxů se vydal Truex Jr. O kolo později nálsedoval Johnson a tyto zastávky se mu staly osudným. Jeho mechanik si nedal pozor na pravidla a tím Johnsonovi ,,daroval'' penalizaci, což byla velká rána. Po dopykání trestu Johnson spadnul na šestnácté místo se ztrátou jednoho kola na Truexe Jr.

Startovní pole bylo velmi roztahané. Vedl Truex Jr. s komfortním náskokem osmi sekund na druhého Kyla Busche. Třetí kroužil Brad Keselowski, čtvrtý Matt Kenseth a pátý Chase Elliott. V lead lapu zůstalo již pouze osm jezdců. Johnson to stále nevzdával. Jel co to šlo. Jenomže před jezdci bylo už jen sto kol a caution v nedohlednu. Postupně se Johnson dostal až do první desítky a šance tu stále byla, jelikož pokud by se stala caution v době, kdyby byl na pozici prvního, kdo ztrácí kolo, dostal by se zpět do lead lapu. Ovšem Johnsonovi nebylo přáno. Kola utíkala a konec závodu se blížil.

Krátce po 350. kolech začaly poslední zastávky v boxech. Poté, co se vydal do boxů Martin Truex Jr. se do vedení na jedno kolo dostal právě Jimmie Johnson, ovšem ten musel ještě stavět. Truex Jr. se tak do vedení vrátil s deseti sekundovým náskokem na Kyla Busche. Třetí kroužil Keselowski, čtvrtý Elliott a první pětku uzavíral Matt Kenseth. Martin Truex Jr. si tak uháněl pro své čvrté letošní vítězství. Ovšem zbývalo ještě celých 40 kol. 

Během nich se ale už nic významného nestalo a Martin Truex Jr. si tak opravdu dojel pro své 4. letošní vítězství a je vidět, že svou formu vychytal pro Chase for the Cup dokonale. Za zmínku stojí fakt, že bojovník Jimmie Johnson to v cíli dotáhl na sedmé místo, což je po penalizaci neskutečný výkon. Je vidět, že jeho osmačtyřicítka měla velkou rychlost. Druhý skončil Kyle Busch, třetí Chase Elliott, čtvrtý Brad Keselowski, pátý Matt Kenseth, šestý Joey Logano, sedmý Jimmie Johnson, osmý Austin Dillon, devátý Denny Hamlin a desátý Jeff Gordon. S Chase se rozloučila následující čtveřice: #14 Tony Stewart, #42 Kyle Larson, #1 Jamie McMurray a #34 Chris Buescher.

Průběžné pořadí po závodě Citizen Soldier 400, Dover

1. #78 Martin Truex Jr. - 3000 bodů

1. #18 Kyle Busch - 3000 bodů

1. #2 Brad Keselowski - 3000 bodů

1. #11 Denny Hamlin - 3000 bodů

1. #4 Kevin Harvick - 3000 bodů

1. #48 Jimmie Johnson - 3000 bodů

1. #20 Matt Kenseth - 3000 bodů

1. #19 Carl Edwards - 3000 bodů

1. #22 Joey Logano - 3000 bodů

1. #3 Austin Dillon - 3000 bodů

13. #14 Tony Stewart - 2074 bodů

14. #42 Kyle Larson - 2073 bodů

15. #1 Jamie McMurray - 2053 bodů

16. #34 Chris Buescher - 2045 bodů

 

   Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru