Menu

Sprint Cup: Matt Kenseth konečně prolomil špatné výsledky a zvítězil v dramatickém Doveru

| |

Dvanáctý závod nejvyšší série Sprint Cup se konal v Doveru. Tento ovál nepatří k těm nejdelším, spíše naopak. Ovál má přesně jednu míly (1 609 metrů). Závod po názvem AAA 400 Drive For Autism byl vypsán na dlouhých 400 kol. Favoritem tohoto závodu byl určitě Jimmie Johnson, protože právě on zde zvítězil už desetkrát. Zároveň tak obhajoval vítězství z minulé sezóny. Otázkou bylo také, jak na tom zde budou Toyotu, které letos válcují konkurenci.

Kvalifikace se nekonala a to znamenalo, že se jezdci seřadí podle výsledků tréninku. Pole tak spadlo do klína Kevinu Harvickovi, pro kterého to bylo jeho druhé pole v sezóně. V první řadě ho doplnil Dale Earnhardt Jr. Druhá řada patřila dvojici jezdců týmu Joe Gibbs Racing Kylu Buschovi a Carlu Edwardsovi. Z této situaci hodně vytěžil Ricky Stenhouse Jr., který startoval pátý. Jimmie Johnson a Joey Logano nemohli být určitě spokojeni, protože jim patřilo 21. a 22. místo, ale dalo se předpokládat, že se rychle posunou kupředu.

Start se nejlépe povedl Harvickovi, který do závodu vystřelil jak raketa. Naopak Dale Earnhardt Jr. start nezvládl a propadl se. Na druhé místo se ihned po startu probojoval Carl Edwards, který využil vzduchového pytle z Harvickova vozu. Jak se dalo před závodem předpokládat, tak se také stalo, Johnson s Loganem raketově postupovali startovním polem. Mezitím si ve vedení kroužil Harvick, který tak nabíral kola ve vedení. Fanoušci se určitě těšili na další souboj nováčků Elliotta a Blaneyho, kteří si nic nedarují.

Ve 42. kole poprvé zavlála žlutá vlajka. Jednalo se o tzv. competition caution. Jezdci se vydali na pit road pro nové pneumatiky a doplnění paliva. Nejrychleji to zvládla posádka týmu #19, která vyhoupla Edwardse do vedení. Harvick se po pomalejší zastávce propadl. Carl Edwards ale neudržel vedení moc dlouho, protože ihned po restartu se před něj dostal Kevin Harvick, který naznačil, že jeho loňské vítězství z Doveru, který se konal v říjnu, nebyla náhoda. Na jezdce čekala dlouhá zelená fáze, která celkem čítala 74 kol. Vepředu už byla jména jako Kyle Busch, Johnson, Logano, Keselowski, Kurt Busch, Hamlin atd... Ovšem Harvick nikomu zatím nedával šanci.

Ve 120. kole se podruhé mávalo žlutou vlajkou. Matt DiBenedetto poslal svůj vůz do zdi. Po pit stopech se do vedení opět dostal Carl Edwards, který opět využil pomalejší zastávky Harvicka. Tentokrát vedení udržel i po restartu. Johnson se už pomaličku přibližoval vedoucí trojici. Ve 144. kole zavlála opět žlutá vlajka. Tentokrát Regan Smith kolidoval se zdí. Do vedení se vyhoupl Martin Truex Jr., který navzdory své rychlosti zatím letos ještě nezvítězil. Po 22. kolech bylo opět máváno žlutou vlajkou. Důvodem byl nepořádek na oválu. Za dalších šest kol závod skončil pro Austina Dillona, který svou trojku poslal do zdi. 

Do vedení se dostal Kyle Larson, který stále marně vyhlíží své první vítězství v hlavní sérii. Jeho série bez vítězství už čítá dlouhých 87 závodů. Ve 214. kole se v první zatáčce dostal Reed Sorenson do smyku. Na trati byla olejová skvrna po které sklouzl vůz Johnsona. Dobrou reakci předvedl Harvick, který do Johnsona jen tak tak nenaboural. Maraton žlutých vlajek pokračoval, protože ve 227. kole spolu kolidovali Jamie McMurray a Michael Annett. Jezdci se vydali na pit road. Nejrychlejší byl Brad Keselowski, který se rázem vyhoupl do vedení.

Brad Keselowski si restartu pohlídal. Druhý kroužil Kyle Larson, který měl velmi dobré tempo. Třetí byl Harvick, který jistě chtěl zvítězit. Larson se postupně k Bradovi dotahoval a ve 280. kole ho také překonal. Jenomže ve 290. kole byla vyvěšena žlutá vlajka kvůli nepořádku na trati. Larson si pohlídal restart, ale uběhlo sotva deset kol a my jsme byli svědky dalšího přerušení. Důvodem byl opět nepořádek na trati. Jezdci před sebou měli posledních 100 kol. Larson stále víc a víc navyšoval svůj náskok ve vedení. Za ním byl Truex Jr. a Johnson, který byl hladový po jedenáctém vítězství zde v Doveru. Krátce před další caution se do vedení dostal Martin Truex Jr. Chris Buescher se dostal do smyku.

Do vedení se dostal Jimmie Johnson a to jen díky tomu, že nejel na pit road. Čekala ho slastná odměna a to v podobě 3000. kola ve vedení zde v Doveru. Následný restart ale všechny jeho šance na vítězství pohřbil. U Johnsona se objevil problém s převodovkou, následně zpomalil a následovala obrovská nehoda 18 vozů (1,4,6,11,13,15,16,17,18,22,27,31,42,47,48,78,88,95). Hned pro nekolik jezdců závod skončil. Na oválu se objevily červené vlajky, které na okamžik pozastavily závod. 

Do vedení se rázem dostal Kenseth. Za ním byl Kurt Busch a Carl Edwards. Jenomže Edwardse poslal na protilehlé rovince do zdi Kyle Larson. Pro Carla tak závod skončil. Nadějně se dopředu dostal i Chase Elliott, který byl v závodě hodně nenápadný. Následovala posledních 35 kol. V těchto posledních kolech o vedení bojovali hlavně tito tři jezdci: Matt Kenseth, Kyle Larson a Chase Elliott. Posledních 20 kol musel Kenseth odvracet tvrdé útoky ze strany Larsona, který byl hladový po prvním vítězství. Matt Kenseth to zvládl a dojel si pro letošní první vítězství. Druhý skončil těsně Kyle Larson a Chase Elliott. Čtvrtý dojel Kasey Kahne a pátý Kurt Busch. Do první desítky se ještě vtěstnali: Keselowski, Hamlin, Blaney, Truex Jr. a Bayne.

Průběžné pořadí po závodě AAA 400 Drive For Autism, Dover 

1. Kevin Harvick - 418 bodů

2. Kyle Busch - 397 bodů

3. Kurt Busch - 386 bodů

4. Carl Edwards - 381 bodů

5. Jimmie Johnson - 370 bodů

6. Brad Keselowski - 368 bodů

7. Chase Elliott - 341 bodů

8. Joey Logano - 340 bodů

9. Martin Truex Jr. - 336 bodů

10. Austin Dillon - 315 bodů

 

Statistické udáje

Matt Kenseth

- 590. start

- 37. vítězství v kariéře

- 165. dojezd v TOP 5

- 294. dojezd v TOP 10

- 443. dojezd v TOP 20

- 3. vítězství v Doveru (2006, 2011, 2016)

  Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru