Menu

Sprint Cup: Odložený a také zmáčený závod v Texasu zvládl nejlépe Carl Edwards, který se tímto dostává do Miami

| |

Čtyřiatřicátý závod letošní sezóny se konal v Texasu. Jezdcům se pomalu, ale jistě krátí sezóna. Už nám zbývá pouze osmička nejlepších jezdců z této sezóny. Zatím jediný, kdo může být po závodě v Martinsville klidný je Jimmie Johnson, který si zajistil vítězství postup do Miami. Závod v Martinsville se vůbec nepovedl trojici jezdců: Carl Edwards (prasklá pneumatika - 37. místo), Kevin Harvick (20. místo) a Kurt Busch (22. místo). Ti měli co napravovat.

Závod v Texasu byl vypsán na celkových 334 kol. Samotný název byl AAA Texas 500. Králem těchto listopadových závodů je právě vítěz z Martinsville Jimmie Johnson, který tento závod vyhrál celkem pětkrát, z toho čtyři má v řadě za sebou. Nyní se tak mohl pokoušet o páté vítězství. Na ovál navíc zavítal i herecká hvězda Chuck Norris, který uváděl právě osmičku jezdců, kteří jsou stále v Chase for the Cup. Došlo i na jeho slavné vtipy, když ke každému jezdci nějaký ten vtípek vymyslel.

Kvalifikaci překvapivě vyhrál Austin Dillon, pro kterého to bylo jeho druhé letošní pole. V první řadě ho doplnil první jezdec v Chase Joey Logano. Druhá řada patřila dvojici Kevin Harvick a Brad Keselowski. Hned za nimi startovali pátý Kyle Larson a šestý Paul Menard. Čtvrtá řada patřila Mattu Kensethovi a Ryanovi Blaneymu. Kompletní desítku uzavřela dvojice Carl Edwards a Kurt Busch. Kvalifikace se nepovedla především trojici jezdců Denny Hamlin (17.), Jimmie Johnson (19.) a Kyle Busch (24.). Rozhodně se bylo na co těšit. Tito pánové rozhodně mají rychlost na to, se dostat kupředu. Ještě před startem závodu se ukázalo, že závod nepojede Matt DiBenedetto, který ošklivě boural v Xfinity. Místo něj zaskočil Jeffrey Earnhardt.

Jezdci se už už chystali do svých vozů, jenomže se najednou nad Texaským oválem stáhla mračna a začalo silně pršet. Následovaly další dešťové přeháňky a závod byl až po pěti hodinách vysoušení konečně odstartován. Závod byl odstartován netradičně. Tzv. green-yellow start. Jezdci kroužili za Pace Carem a kola se už počítala do délky závodu. V sedmém kole jezdci konečně sešlápli plyn naplno a šlo se na to. Austin Dillon si své první místo neudržel, jelikož se kolem něj prohnal hladový Joey Logano, který toužil po vítězství. Následně Dillona překonal i Kevin Harvick a Brad Keselowski. Joey Logano nasadil hned od začátku pekelné tempo.

Ve třicátém kole jsme viděli první caution. Tentokrát se jednalo o tzv. competition (předem určená před závodem). Jezdci se tak vydali na pit road. O kolo delé si prodloužil svůj pobyt před pit stopem David Ragan, který tak získal jeden bod za alespoň jedno kolo ve vedení. Následně se do vedení vrátil Joey Logano následován Kevinem Harvickem. A byl to právě Logano, kdo zvládl následující restart a své první místo si tak pohlídal. Velmi dobrou rychlost prokazoval Jimmie Johnson a Kyle Busch. Oba dva se pomalu, ale jistě blížili k první desítce. Po pár kolech jsme zaregistrovali změnu na druhém místě. Na to se protlačil Martin Truex Jr. a vydal se tak stíhat prvního Logana.

Ve čtyřiasedmdesátém kole se leader Joey Logano vydal na pit road. Za ním následovali další jezdci. Do vedení se na jedno kolo dostal Austin Dillon. Ovšem poté co i on zamířil do boxů, vedení převzal Denny Hamlin a po něm Kyle Busch. Poté patřilo první místo opět Joeymu Loganovi. Velmi se dařilo Kylu Larsonovi, který se pomalu ale jistě dostal na druhé místo před Carla Edwardse. Martin Truex Jr. nestíhal a malinko se propadal startovním polem. Joey Logano uháněl co to šlo. Ovšem krátce po stém kole bylo k vidění druhé přerušení v závodě. Brian Scott roztočil svůj vůz ve čtvrté zatáčce a Kyle Busch měl co dělat, aby se vyhnul. Na jezdce tak čekali mechanici, protože se daly očekávat další zastávky v boxech.

Po šesti kolech kroužení za Pace Carem byl na programu opět restart závodu, jenomže ten se moc nepovedl. Hned o dvě kola později zavlála opět žlutá vlajka. Tentokrát byl důvod prostý - nepořádek na oválu. Další restart už proběhl v pořádku a opět se závodilo naplno. Na druhé místo se postupem času protlačil opět Martin Truex Jr. Postup Jimmieho Johnsona a Kyla Busche se mírně zastavil. Oba pánové jezdili za první desítkou a ne a ne se do ní dostat. Ve stopětačtyřicátém kole se ovšem opět máválo žlutou vlajkou. Paul Menard roztočil svůj vůz ve čtvrté zatáčce. Jeho vůz ovšem neutrpěl žádné požkození a mohl pokračovat dále. Jezdci se tentokrát už vydali na pit road. Na čele byl stále Logano.

Joey Logano si poradil i při dalším restartu a vypadalo to na dominantní jízdu. Na druhé místo se protlačil Martin Truex Jr. Na místě třetím jezdil Carl Edwards. Velmi nenápadný byl Kevin Harvick, který musí po závodě v Martinsville co napravovat. Nedařilo se ani jeho kolegovi Kurtu Buschovi. Logano po restartu Truexovi Jr. malinko ujel, ovšem postupem času se karta obrátila a Truex Jr. se Loganovi přibližoval. Martin Truex Jr. na to tlačil a ve 189. kole konečně Logana pokořil a ujal se vedení. Logano měl následně problémy i s blížícím se Edwardsem, i ten ho pokořil. Naopak poprvé se do první desítky podíval Jimmie Johnson, který kroužil na devátém místě.

Závod se nám pomalu, ale jistě blížil ke konci. Na čele kroužil Martin Truex Jr. Druhý byl Carl Edwards a třetí Joey Logano. Velmi tiše je následoval Chase Elliott, který prožíval dobrý závod. Naopak Kyle Busch se stále nemohl protlačit do první desítky. Zhruba po 220. kole se jezdci začali vydávat do boxů pro doplnění paliva a čerstvé pneumatiky. Pobyt si tentokrát prodloužil Chase Elliott, který tak získal bonusový bod za kolo ve vedení. Po zastávkách se do vedení dostal opět Martin Truex Jr. Austin Dillon tlačil až moc a to vygradovalo v to, že svou trojku poslal ve třetí zatáčce do smyku. David Ragan měl co dělat, aby se vyhnul. Do vedení se dostal po zastávkách Carl Edwards, který neměnil pneumatiky. Druhý restartoval Martin Truex Jr. a třetí Chase Elliott. Joey Logano se musel spokojit až s místem čtvrtém. 

Krátce po restartu probíhal velmi tvrdý souboj mezi Kevinem Harvickem a Austinem Dillonem. Tento souboj vygradoval nehodou Austina Dillona na výjezdu za čtvrté zatáčky. K této nehodě mu malinko pomohl Harvick, který ho mírně popostrčil. Po závodě se mu omluvil. Carl Edwards zvládl klíčový restart a vedení si udržel. Na druhé místo se dostal Joey Logano, ovšem ztráta na Edwardse byla něco kolem dvou sekund. Na třetím místě kroužil Martin Truex Jr. a čtvrtý byl Chase Elliott. Kyle Busch se konečně dostal do první desítky, kroužil na místě šestém. 

Krátce před 300. kolem se nad oválem opět stáhla mračna a po chvíli začaly padat kapky deště. Ve vedení se nacházel Carl Edwards s dvousekundovým náskokem na Logana. Vedení NASCAR se rozhodlo ve 291. kole vyvěsit žlutou vlajku. Po třech kolech za Pace Carem se rozhodlo povolat všechny vozy na pit road a čekalo se, zda situace ustane. To se ale nestalo a vítězem byl oficiálně prohlášen Carl Edwards, který tak získal lístek do Miami. Druhý skončil Joey Logano, který byl velmi zklamaný, protože vedl celkem 178 kol. Třetí byl Martin Truex Jr., čtvrtý Chase Elliott, pátý Kyle Busch, šestý Kevin Harvick, sedmý Matt Kenseth, osmý Kasey Kahne, devátý Denny Hamlin, desátý Ryan Newman. Carl tak zvládl velmi důležitý krok k tomu, aby se konečně stal šampionem. Připojil se tak k Jimmiemu Johnsonovi.

 

Průběžné pořadí po závodě AAA Texas 500, Texas

1. #48 Jimmie Johnson - 4074 bodů (jistý postup)

2. #18 Kyle Busch - 4074 bodů

3. #22 Joey Logano - 4074 bodů

4. #20 Matt Kenseth - 4073 bodů

5. #11 Denny Hamlin - 4072 bodů

6. #4 Kevin Harvick - 4056 bodů

7. #19 Carl Edwards - 4049 bodů (jistý postup)

8. #41 Kurt Busch - 4040 bodů

9. #78 Martin Truex Jr. - 2265 bodů

10. #2 Brad Keselowski - 2234 bodů

11. #24 Chase Elliott - 2223 bodů

12. #42 Kyle Larson - 2209 bodů

13. #3 Austin Dillon - 2192 bodů

14. #14 Tony Stewart - 2166 bodů

15. #1 Jamie McMurray - 2165 bodů

16. #34 Chris Buescher - 2143 bodůKomentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru