Menu

Sprint Cup: Tony Stewart zvítězil po neskutečném výkonu v Sonomě a je blízko účasti v Chase

| |

Byla tu neděle a před námi další závod série NASCAR. Jezdci se tentokrát utkali poprvé v sezóně na normálním okruhu, kterým byla Sonoma. Závod pod názvem Toyota / Save Mart 350 byl vypsán na 110 kol. V posledních letech se zde vystřídalo mnoho jezdců na Victory Lane a letos bylo opět postaráno o pěknou podívanou. V loňském roce zde zvítězil navrátilec po zranění Kyle Busch. Otázkou bylo, zda dokáže vítězství zopakovat.

V kvalifikaci byl nejrychlejší Carl Edwards, který si časem 1:14.799 připsal již své 3. letošní pole. V první řadě ho doplnil AJ Allmendinger, kterému se zde mimořádně daří, jenomže zatím zde nedokázal zvítězit. Druhou řadu si přivlastnili Martin Truex Jr. a Kurt Busch. Následovali Kyle Larson a Denny Hamlin. Velmi dobře zajel i Paul Menard, který startoval z 9. místa. Hned za ním do závodu startoval Tony Stewart. Kevin Harvick prožil opět slabší kvalifikaci, vyjel si pouze 25. místo. Souboj nováčků dopadl lépe pro Elliotta, který si vyjel 16. místo.

Start se nejlépe povedl Carlu Edwardsovi, který za sebou v prvních zatáčkách udržel dotírajícího Allmendingera. Celou situaci za nimi sledoval Martin Truex Jr., který si dělal také zálusk na vítězství. Až překvapivé tempo měl po startu Tony Stewart, který se pomalu, ale jistě dotahoval na jezdce před sebou. Nezahálel ani třeba Kyle Busch, Jimmie Johnson nebo také Kevin Harvick, který se musel prodírat startovním polem. V prvních kolech jsme mohli vidět hned několik kontaktů a strkanicí.

AJ Allmendinger stále nemohl pokořit Carla Edwardse, který jel opravdu skvěle defenzivně. V 8. kole se poprvé rozsvítilo žlutá světlo po okruhu. Důvodem bylo stojící auto Clinta Bowyera. Právě Bowyer se letos neskutečně trápí s týmem HScott Motorsports, který je méně konkurenceschopný než by čekal. Jezdci se vydali na pit road a do vedení se po zastávkách dostal právě AJ Allmendinger. Carl Edwards spadl na druhé místo a třetí byl Martin Truex Jr. V první desítce jsme mohli vidět jména jako Kyle Busch, Kurt Busch, Jimmie Johnson, Denny Hamlin a další. Allmendinger zůstal ve vedení až do 24. kole, kdy začaly zastávky v boxech. Po odbytí zastávek se do vedení vrátil Carl Edwards a to díky dřívější zastávce.

Ve 47. kole zavlála podruhé žlutá vlajka. Důvodem byl tentokrát nepořádek na trati. Někteří jezdci stihli zajet do boxů ještě před caution a to jim zaručilo restart v předních pozicích. Jedním z nich byl Kyle Busch, který se ujal vedení po restartu. Svedl těsné souboje s kolegou Hamlinem. Jenomže Hamlin si vedení vzal zpět po pár kolech. Hamlin ve vedení setrval až do 70. kola, kdy byly na programu další zastávky v boxech. Do vedení se na chvíli podívali AJ Allmendinger nebo také Danica Patrick. Následně se do vedení vrátil Denny Hamlin.

V 87. kole do boxů zajel Tony Stewart a tahle zastávka se mu sakra vyplatila, protože v 88. kole bylo máváno žlutou vlajkou, důvodem byl opět nepořádek na trati. To znamenalo, že do vedení se dostane právě Tony Stewart. Druhý restartoval Hamlin, třetí Kyle Busch a čtvrtý Martin Truex Jr. Restart si Tony pohlídal a uháněl k cíli, ten byl ale ještě daleko. V 94. kole byla vyvěšena opět žlutá vlajka. Tentokrát kvůli odstavenému vozu McDowella. Žádný z předních jezdců se nevydal na pit road a to znamenalo, že na těchto pneumatikách budou chtít dojet až do cíle.

Hamlin ztratil hodně času při souboji s Kylem, který se také nechtěl vzdát. Hamlin ale jeho útok odrazil. Následně dojel Stewarta. Tony se bránil jak mohl. Při nájezdu do posledního kola jeho posádka šílela, protože cítili, že je to velká šance. Jenomže Hamlin se nevzdal a na Stewarta zkusil útok, který se i za cenu kontaktu povedl. Tony se nevzdal a držel se Hamlina. Denny už najížděl do poslední zatáčky posledního kola. Malinko probrzdil a Stewart se natlačil pod něj. Následně ho odstrčil do zdi a byl to právě Stewart, který projel jako první pod šachovnicí. Vypukla neskutečná radost. Stewart byl štěstím bez sebe.

Tony Stewart tedy vyhrál. Druhý skončil Denny Hamlin, který sportovně pogratuloval po závodě Tonymu. Třetí protnul šachovnici Joey Logano, čtvrtý Carl Edwards, pátý Martin Truex Jr., šestý Kevin Harvick, sedmý Kyle Busch, osmý Ryan Newman, devátý Kasey Kahne a desátý Kurt Busch. Tony Stewart tak přerušil sérii 84 závodů bez vítězství a je velmi blízko účasti v letošním Chase for the Cup. Na to, aby se tam dostal potřebuje jedno vítězství a být alespoň na 30. místě v bodování. Je více než pravděpodobné, že to Tony dokáže.

Průběžné pořadí po závodě Toyota / Save Mart 350, Sonoma

1. #4 Kevin Harvick - 562 bodů

2. #41 Kurt Busch - 527 bodů

3. #19 Carl Edwards - 510 bodů

4. #2 Brad Keselowski - 506 bodů

5. #22 Joey Logano - 493 bodů

6. #24 Chase Elliott - 473 bodů

7. #48 Jimmie Johnson - 469 bodů

7. #78 Martin Truex Jr. - 469 bodů

9. #18 Kyle Busch - 452 bodů

10. #20 Matt Kenseth - 430 bodů Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru