Menu

Softballistka Helena Novotná: Máme sen vrátit náš sport na olympijské hry

| |
Helena Novotná / Foto Miroslav Zajíc Helena Novotná / Foto Miroslav Zajíc

Ač je maminkou dvou malých dětí a zároveň studentkou Mediálních studií na Fakultě sociálních věd UK, vypadá stále energicky a při rozhovoru s ní cítíte, jak moc má sport, a softball zvláště, ráda. Helena Novotná se nechce od „softu“ hnout ani po mateřské dovolené a ve svém domovském klubu SK Joudrs si ráda přibírá novou práci. Kromě toho, že je pevnou součástí úspěšného ženského A – týmu, pomáhá s trénováním dětí, a k tomu ještě působí jako lektorka dětské atletiky.

Začnu otázkou, kterou Vám již dozajista položilo mnoho lidí, přesto si ji neodpustím. Co přiměje mladou, sportovně nadanou dívku k tomu, aby se rozhodla hrát softball, v ČR nepříliš rozšířený sport?

Já jsem ho začala hrát ve dvanácti a to proto, že softball hrála moje sestra. Byla o dva roky starší a já dělala všechno, co dělala ona. Tenkrát chodili trenéři z Joudrs dělat k nám na gympl nábory a tak nabrali ségru.  Já už byla jen ocásek (úsměv). To jsem netušila, že se dostávám k něčemu, bez čeho pak nedokážu žít.

Informace, že jste začala hrát od 12 let, mě zaujala už na stránkách klubu. Softball nyní děláte na vrcholové úrovni, přestože jste se ním setkala relativně pozdě. Bývá u softballistek zvykem, že začínají hrát až v pozdějším věku, nebo jste v tomto ohledu spíše výjimkou?

V době, kdy jsem začínala hrát, byl náš klub v počátcích a všechny jsme začínaly v podobném věku. Třeba v našem rivalském klubu Eagles měli přípravu od brzkého věku již tenkrát. To je dnes běžné i u nás, začínáme dokonce všeobecnou pohybovou přípravou pro děti od tří let.

Mezi svými spoluhráčkami, myslím, výjimkou nejsem. Někteří se dokonce k softu dostávají ještě později. Ale nastupující generace už to má jinak.

Čím softball učaroval Vám?

V první řadě propojením týmového a individuálního výkonu a potřeba všestrannosti mi ohromně sedí. Ta všestrannost navíc není jen o fyzických možnostech a schopnostech hráček, ale patří sem i chytrost, mentální stabilita a síla. Ten sport je neuvěřitelně komplexní a má smysl.

Navíc je v něm člověk propojen s dalšími lidmi, kteří se stanou součástí vašeho života.  A my na Joudrs máme zrovna skvělé lidi (úsměv).

Existuje rivalita mezi hráčkami/hráči softballu a baseballu? Jedná se o velmi podobné sporty a v očích veřejnosti splývají v jeden.

Nejsem si jista, jak to mají mezi sebou muži.  My si z baseballu spíš děláme legraci, protože softball je prostě rychlejší a zábavnější!  Ale rivalitou bych to určitě nenazvala. Spíš se vzájemně podporujeme, společně bojujeme o to, aby se naše sporty dostávaly od těch minoritních k těm běžným.

Ale je pravda, že když řeknu, že hraju softball, obvykle vysvětluji povahu našeho sportu pomocí baseballu, který je známější.

HNuntitled-188

Foto Ruda Kovář

Softball bývá prezentován jako "úspornější" a jednodušší verze baseballu. Řekla byste, že je v tomto směru pro dívky vhodnější než baseball?

Já sama nikdy baseball nehrála, ženský baseball se teprve teď dostává na oficiální úroveň pod světovou federací. Osobně si nemyslím, že by byl softball jednodušší než baseball.

Hokejisté sní o NHL, fotbalisté o angažmá v Anglii,.. O čem sní, co se hráčské kariéry týče, softballistky?

O olympijských hrách.  V první řadě o navrácení našeho sportu na olympiádu a pak samozřejmě o účast našeho národního týmu. To je teď velké téma. Pokud jde o angažmá v zahraničí, snem jsou určitě americké univerzity. Nejvyšší level je pak profesionální liga v USA nebo Japonsku. To už je ale hodně vysoko. Úspěchem je i dostat nabídku z Holandska nebo Itálie.

Lze cíle, které jste právě vypsala, ztotožnit i s osobními ambicemi Heleny Novotné?

Před deseti lety ano. Dnes mám dva syny a tak bych zahraniční angažmá musela řešit poměrně komplikovaněji než většina hráček. Ale nic není nemožné (úsměv).

Sledujte USAsports také na sociálních sítích (Facebook, Twitter) a buďte v obraze. Vtáhneme vás do hry!
 
Chcete si zkusit zahrát softball? Navštivte stránky úspěšného klubu SK Joudrs nebo web České softballové asociace.


Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru